Čtyři extrémní světové závody roku 2016 v těch nejchladnějších místech Země!

Čtyři extrémní světové závody roku 2016 v těch nejchladnějších místech Země!
30.12.2015
Letošní rok se pomalu chýlí ke konci, a tak si můžeme zpříjemnit poslední dny v roce trochu netradičním článkem. Pojďme si přiblížit ty nejchladnější závody, které nás čekají v roce 2016.

Jsou tací, kteří zimu přímo nesnášejí a nejraději by nejchladnější části roku strávili tak říkajíc za kamny. Někteří se zas na zimu těší, očekávají první sněhové vločky a nízké teploty jim nedělají problém. Do této skupiny se řadí i mnozí sportovci, kteří svoji lásku k extrémně studenému počasí povýšili ještě o stupeň výše.

Právě pro tyto lidi se každoročně koná několik sportovních závodů. Ty nejzajímavější z nich, které se budou konat v roce 2016, si představíme v dnešním článku.

Yukon Arctic Ultra, 4. – 12. února

V severozápadní části Kanady – Yokun se v odlehlé divočině pořádá několika denní závod. V závodě se musí účastníci řídit podle GPS, i když jsou cesty značeny, díky sněžení a větru se rychle ztrácí. Nejdelší trať je dlouhá asi 692 km a účastníci cestu zdolávají na lyžích, pěšky nebo na speciálně upravených kolech. V minulém ročníku byla už první den teplota -45 °C.

Závody v zimních podmínkách jsou velmi obtížné a vysilující 
Zdroj: Martin Hartley

North Pole Marathon, 9. dubna

Na vrcholu světa se koná maratónský závod, který si drží titul toho nejchladnějšího na světě. Trať vede přes ledovou kru v horní části Severního ledového oceánu. Arktidský závod je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejsevernější událost ve světě. Extrémní chlad je největší překážkou všech závodníků. Ale ani organizátoři to nemají jednoduché, musí obstarat i bezpečnost a odhánějí třeba lední medvědy. Nejchladnější teplota závodu byla zaznamenána v roce 2015, kdy teplota vzduchu dosáhla -31 °C, ale mrazivý vítr dosahuje i -60 °C. A jak se závodníci mohou na něco takového připravit? Například někteří běhají na pásu v mrazničkách.

Závody za polárním kruhem v zamrzlé krajině
Zdroj: North Pole Marathon


Iditarod závod psích spřežení, 6. března

Tento závod se koná na Aljašce již 43 let. I v tomto závodě jsou podmínky velmi náročné a závodník nezodpovídá pouze za sebe, ale i za své psy, kteří například musí dostávat pravidelnou masáž. Několik ročníků se potýkalo s nedostatkem sněhu, ale to nijak neomezuje psi, naopak si prý tuto blátivou jízdu ještě více užívají.

Závod psích spřežení za polárním kruhem
Zdroj: Mark Thiessen

Národní mistrovství v běhu ve sněžnicích, 26. – 28. února

Sněžnice jsou velmi populární způsob dopravy, hlavně ve Spojených státech. Tento závod se již nemůže pyšnit tak mrazivými teplotami. Většinou teploměry ukazují kolem nuly, díky tomu se závodu mohou účastnit i sportovní nadšenci a ne pouze profesionálně připravení závodníci. 

A co vy? Vydali byste se na mrazivou cestu?

Autor: SG

frame-scrollup