Čtvrtek a výhled počasí na víkend

Čtvrtek a výhled počasí na víkend
02.02.2012
Noční minima klesly pod -15 °C, silné mrazy vydrží i během víkendu

Čtvrteční ráno se téměř v ničem neliší od rán minulých. Opět máme jasnou až skoro jasnou oblohu, místy se vyskytují mlhy. Množství prachových částic v ovzduší překračuje své limity, i když hodnoty jsou o něco málo nižší, než v minulých dnech. Ranní teploty se pohybují většinou mezi -17 až -13 °C, místy teplota klesá na -20 °C. Dnešní maximální teploty vystoupí na -12 až -8 °C, tam kde teplota nevystoupí nad -10 °C, se bude jednat o arktický den.

Na dnešní den připadají Hromnice, ke kterým se váže mnoho pranostik, jako například: Na Hromnice zima s létem se potkala. Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro. Svítí-li o Hromnicích celý den, tahej, sedláče, slámu z hnoje ven. Na Hromnice má sedlák raději vlka ve chlévě i ženu na marách než slunce. Panenka Maria hromničná čistá, úroda jistá.

Na Hromnice o hodinu více. Když se podíváme na východ Slunce v Praze, což bylo v 7:36 a zapadne v 16:56, tak máme délku dne 9:20, při zimním slunovratu byla délka dne 8:03, den se za měsíc a kousek prodloužil 1:17, tedy více než hodinu. V Ostravě Slunce vyšlo v 7:20 a zapadne v 16:42, což nám dává délku dne 9:22, při zimním slunovratu byla délka dne v Ostravě 8:05, rozdíl dělá 1:17. Pranostika tak stoprocentně platí, což každý z nás vnímá, že den se zřetelně prodlužuje.

V pátek bude nadále jasno až polojasno, ranní teploty klesnou na -15 až -19 °C, místy až na -24 °C. Denní teploty se vyšplhají na -13 až -9 °C, na severovýchodě okolo -15 °C. V sobotu bude jasno až polojasno, na Moravě postupně přibývání oblačnosti na oblačno, a místy se budou vyskytovat sněhové přeháňky. Ranní teploty klesnou na -16 až -20 °C, ojediněle až na -25 °C a denní maxima vystoupí na -14 až -10 °C, k tomu se na Moravě přidá čerstvý vítr, takže pocitová teplota bude mnohem nižší. V neděli bude oblačno s občasnými sněhovými přeháňkami, ranní minima klesnou na -14 až -18 °C, při vyjasnění na sněhové pokrývce až na -22 °C. Denní teploty vystoupí na -12 až -8 °C. Aktuální výskyt srážek sledujte zde. 

 

frame-scrollup