Co zajišťuje teplé počasí na podzim

Co zajišťuje teplé počasí na podzim
28.09.2016
Bude poslední zářijový den ještě letní?

Teplé počasí na podzim není zase tak výjimečné, jak se na první pohled zdá.  Je pravdou, že na některých místech budou teploty opravdu vysoké a teploty kolem 25 °C a více už výjimečné opravdu jsou.

Když je pěkné počasí v září nebo v říjnu, tak každý mluví o babím létě. Pěkné počasí však v tomto období není jediným důvodem k tomu, abychom ho mohli označit babím létem. Babí léto paradoxně nemá nic společného s teplotami přes 25 °C, jak se na první pohled může zdát. Babí léto se většinou váže na mohutnou tlakovou výši, která se usadí nad střední či východní Evropou a k nám ve vyšších hladinách atmosféry proudí teplejší vzduch od jihu. Často však není proudění silné, takže se v nížinách objevují četné mlhy, v říjnu i nízká oblačnost, která se rozpouští až po poledních hodinách. Rána jsou velmi studená, mohou se objevit přízemní mrazíky a odpoledne je jasné bez mráčků. Takové počasí může panovat několik týdnů a je příjemné zejména na horách. Tam se vyskytují nejkrásnější a nejstabilnější dny roku.Tlaková výše se středem v oblasti Čech

Obr. 1 Příklad synopticky pravého babího léta z roku 2011

Zdroj: wetterzentrale.de

Nad střední Evropou bude v následujících dnech převažovat jihozápadní proudění, které bude poměrně svižné. To znamená, že se nebudou tvořit teplotní inverze a teplo bude i v nížinách. Většinou platí pravidlo, že při jihozápadním proudění jsou o něco málo teplejší Čechy než Morava. Pokud se však od západu blíží studená fronta, tak se tato situace otáčí. To bude pravděpodobně případ i pátečního dne, kdy by na některých místech mohla na Moravě teplota vystoupit až k 26 °C. Bude poslední zářijový den ještě letní?

Jak to bude s klasickým babím létem, není v tuto chvíli jisté. Včera téměř všechny modely předpokládaly tuto situaci na příští týden, dnes však některé modely na toto období čekají opět prudké ochlazení.

Autor: TD

frame-scrollup