Co udělala zima se suchem?
Letošní zima rozdělila naše území na tři částí. Do první části patří hory, které letos zažily největší přívaly sněhu za posledních deset let a je velmi pravděpodobné, že nejvyšší místa Krkonoš se teprve maximální výšky sněhové pokrývky teprve dočkají, protože od nadmořské výšky 1000 m n. m. jsou stále ztráty menší než přírůstky. Toto pravidlo platí zejména pro Krkonoše. Nejvíce sněhu leží na Labské boudě, kde je 250 cm sněhu a vodní hodnota se pohybuje kolem 1000 mm. Velká zásoby vody je však i na Šumavě, v Jizerských horách, v Orlických horách a v Jeseníkách. Je tedy jasné, že v těchto oblastech o suchu nemůžeme ani mluvit. Velmi dobře je na tom i pohoří Beskyd a Bílých Karpat.
Druhou oblastí je Vysočina, severní Čechy většina Moravy, kromě její jihozápadní části. Tam všude letošní zima přinesla nadprůměrné srážkové úhrny a většina z nich spadla ve sněhu. Celý leden se v těchto oblastech vyskytovala sněhová pokrývka, která v únoru pomalu odtávala a povrchová voda se tak měla možnost dostat i do podzemních vod. Lidé v těchto oblastech mají naplněné studny a více méně jsou připraveny na nástrahy jara a léta.
Třetí oblastí jsou střední Čechy, jižní Morava a Slezsko. Tyto lokality byly ve většině případů ve srážkovém stínu a nebo sníh rychle roztál a voda se nestihla dostat do podzemních vod. V těchto regionech se situace se suchem příliš nezlepšila a je velmi pravděpodobné, že do pár týdnů zde bude situace opět velmi kritická.
Situaci můžete podrobně prozkoumat na mapě, kterou vyhodnotil Český hydrometeorologický ústav. Na obrázku můžete vidět i zásobu vody ve sněhové pokrývce, která se v těchto týdnech dostala do průměrných hodnot ve sledovaném období roků 1981 – 2010.
Obr. 1 Nedostatek vláhy v regionech
Zdroj: chmi.cz