Co udělala zima se suchem?

Co udělala zima se suchem?
18.03.2019
Letošní zima rozdělila naše území na tři částí.

Letošní zima rozdělila naše území na tři částí. Do první části patří hory, které letos zažily největší přívaly sněhu za posledních deset let a je velmi pravděpodobné, že nejvyšší místa Krkonoš se teprve maximální výšky sněhové pokrývky teprve dočkají, protože od nadmořské výšky 1000 m n. m. jsou stále ztráty menší než přírůstky. Toto pravidlo platí zejména pro Krkonoše. Nejvíce sněhu leží na Labské boudě, kde je 250 cm sněhu a vodní hodnota se pohybuje kolem 1000 mm. Velká zásoby vody je však i na Šumavě, v Jizerských horách, v Orlických horách a v Jeseníkách. Je tedy jasné, že v těchto oblastech o suchu nemůžeme ani mluvit. Velmi dobře je na tom i pohoří Beskyd a Bílých Karpat.

Druhou oblastí je Vysočina, severní Čechy většina Moravy, kromě její jihozápadní části. Tam všude letošní zima přinesla nadprůměrné srážkové úhrny a většina z nich spadla ve sněhu. Celý leden se v těchto oblastech vyskytovala sněhová pokrývka, která v únoru pomalu odtávala a povrchová voda se tak měla možnost dostat i do podzemních vod. Lidé v těchto oblastech mají naplněné studny a více méně jsou připraveny na nástrahy jara a léta.

Třetí oblastí jsou střední Čechy, jižní Morava a Slezsko. Tyto lokality byly ve většině případů ve srážkovém stínu a nebo sníh rychle roztál a voda se nestihla dostat do podzemních vod. V těchto regionech se situace se suchem příliš nezlepšila a je velmi pravděpodobné, že do pár týdnů zde bude situace opět velmi kritická.

Situaci můžete podrobně prozkoumat na mapě, kterou vyhodnotil Český hydrometeorologický ústav. Na obrázku můžete vidět i zásobu vody ve sněhové pokrývce, která se v těchto týdnech dostala do průměrných hodnot ve sledovaném období roků 1981 – 2010.

Obr. 1 Nedostatek vláhy v regionech

Zdroj: chmi.cz

frame-scrollup