Co se děje v Arktidě?

Co se děje v Arktidě?
14.06.2016
V průběhu posledních týdnů zde led předváděl zajímavé odchylky.

Dnes se zaměříme se na Arktidu, kde si v těchto dnech můžete užívat věčného světla. Slunce tam nezapadá a neustále ohřívá povrch země. Ve Finsku, Norsku a Švédsku se rozběhl krátký, ale o to intenzivní hmyzí život a bez repelentů se rozhodně neobejdete.

Mnoho vědců každý rok pravidelně straší, že led v Arktidě přes léto zcela roztaje a že tento stav destabilizuje klima na celém světě. Zvlášť letos na jaře se o tomto tématu hovořilo častěji, protože jsme zažili jednu z nejmírnějších zim v historii. Zásoba ledu nebyla nikterak velká a očekávalo se, že v letních měsících led ubude úplně.

Již párkrát jsme vás na těchto stránkách informovali o situaci v Arktidě, takže možná máte povědomí o tom, že v této oblasti se již od 70. let provádí oficiální měření mořského ledu. V průběhu posledních týdnů zde led předváděl zajímavé odchylky. Na grafu jsme mohli pozorovat zvláštní zuby, které se žádný jiný rok v této oblasti nevyskytovaly. Zároveň na severu Norska, Finska a Ruska ještě na konci května a na začátku června poměrně výrazně sněžilo. Mnoho vědců z různých koutů světa se začalo na sociálních sítích a na různých klimatologických fórech dohadovat, co by to mohlo znamenat.

Vysvětlení však možná bude daleko jednodušší, než se na první pohled může zdát. Když prozkoumáme jednotlivé grafy, tak zjistíme, že v posledních několika dnech se množství ledu zastavilo v podstatě na jedné hodnotě a už několik dnů se údaje nemění. Vzhledem k síle Slunce je taková situace zcela nemožná. Slunce každou hodinu odevzdá tolik energie, že není možné, aby to s ledem nic nedělalo. A tak si fanoušci senzací budou muset opět nechat zajít chuť. Je pravděpodobné, že v nejbližších dnech se dočkáme oficiálního vyjádření a data budou snad opět ukazovat reálné hodnoty.

Výskyt pokrytí polární oblasti ledem ve srovnání s jinými roky

Obr. 1 Akumulace mořského ledu v jednotlivých letech

Zdroj: http://arctic.atmos.uiuc.edu/

Odchylka ledu na pólu v porovnání s jinými roky

Obr. 2 Hodnoty mořského ledu s aktuální odchylkou

Zdroj: http://arctic.atmos.uiuc.edu/

 

Autor: TD   

frame-scrollup