Chybí srážky, sucho se prohlubuje

Chybí srážky, sucho se prohlubuje
07.05.2018
Srážkové úhrny jsou v tomto roce na našem území výrazně pod průměrem pro toto období a srážkové úhrny se v minulých dnech dostavily jen lokálně při přeháňkách a bouřkách.

Srážkové úhrny jsou v tomto roce na našem území výrazně pod průměrem pro toto období a srážkové úhrny se v minulých dnech dostavily jen lokálně při přeháňkách a bouřkách. Přitom ještě v lednu vypadalo vše poměrně normálně a průměrný úhrn srážek byl v lednu 51 mm, což znamenalo 117 % normálu za období 1981-2010. V únoru to bylo už jen 13 mm srážek, což bylo pouhých 33 % normálu, v březnu 33 mm, což bylo 68 % normálu a v dubnu 21 mm, což bylo 50 % normálu.

Tento kumulativní deficit srážek je pak znázorněn v tabulce níže, kde jsou pro jednotlivé týdny od začátku roku znázorněny kumulativní rozdíly srážek (fialově), týdenní rozdíly srážek (zeleně), dlouhodobé srážkové normály (červeně) a týdenní srážky (modře). Kumulovaný deficit srážek od začátku roku přesahuje hranici 60 mm srážek.

týdenní úhrny srážek

(ČHMÚ)

 

Na mapce je znázorněno srovnání sumy srážek za letošní rok v porovnání s dlouhodobým průměrem 1961-2010. 

srážky na našem území

(ČHMÚ)

Lokální srážky a bouřky se začnou vyskytovat na našem území od úterý, které však změnu poměrů nepřinesou. Potřebovali bychom několikadenní lehký déšť, který by se dostával do půdy a neodtékal, ten je však zatím v nedohlednu. Situace se suchem se tak v následujících dnech výrazně nezlepší.

frame-scrollup