ČHMÚ vydává několik výstrah před extrémními srážkami

ČHMÚ vydává několik výstrah před extrémními srážkami
17.07.2018
Od dnešních 18:00 je v platnosti předpovědní výstražná informace před jevy vydatného deště, velmi vydatného deště a povodňovou bělostí pro kraje: Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický a Zlínský. Výstraha je v platnosti až do odvolání.

Počasí nad naší republikou právě ovlivňuje rozsáhlejší tlaková níže. Před velmi vydatným deštěm varují meteorologové především v Moravskoslezském kraji, konkrétně v okresech Bruntál, Nový Jičín a Frýdek-Místek, intenzivní déšť se také očekává v Olomouckém kraji v okresech Šumperk a Jeseník. V těchto regionech můžou trvalé srážky zvedat i hladiny některých řek. Před povodňovou aktivitou odborníci varují v okresech Ústí nad Orlicí (Pardubický kraj) a Vsetín (Zlínský kraj). Voda by se z říčních koryt mohla vylévat během zítřka a následujících dnech, kdy se budou srážky neustále až do pátku objevovat na severovýchodě našeho území. Největší srážkové úhrny se předpokládají na severozápadním návětří Beskyd a Jeseníků, kde může spadnout 80 – 120 mm. V podhůří a okolí hor může během 48 hodin spadnout kolem 40 mm, v maximech až 60 mm. V těchto oblastech některé vodní toky dosáhnou 1. povodňového stupně.


Obr.: Aktuální rozmístění srážek na našem území
Zdroj: ČHMÚ

Na severovýchodě našeho území budou v noci občasný déšť či přeháňky nadále pokračovat. Na zbytku území bude převládat polojasná obloha a teploty vzduchu se budou pohybovat mezi 17 – 13 °C. Zítra se srážky dostanou i na jihozápadní polovinu našeho území, kde se objeví občasné přeháňky. Severovýchod bude stále pod vlivem deště, který bude na návětrných stranách hor trvalejší. Ojediněle se mohou vytvářet i bouřky. Teploty vzduchu se většinou budou pohybovat mezi 23 až 28 °C, na horách okolo 18 °C, na severu až severovýchodě pouze kolem 14 °C. Na Vysočině a jižní Moravě bude také poměrně větrno, kdy se očekávají rychlosti větru až 20 m/s (70 km/h). Tato rychlost větru spadá na Beaufortovy stupnici do tzv. „bouřlivého větru,“ na který navazuje kategorie vichřice.


Obr.: Výstrahy ČHMÚ
Zdroj: ČHMÚ

frame-scrollup