Chladnou periodu ukončí teplá fronta

Chladnou periodu ukončí teplá fronta
20.11.2017
Letošní oteplení je sice výrazné, ale zdá se, že by nemuselo trvat tak dlouho.

Ještě dnes od nadmořské výšky zhruba 700 m n. m. se vyskytuje pohádková zima, sněhová pokrývka dále roste a vše nasvědčuje tomu, že se brzo rozjedou vleky v lyžařských střediscích. Někde už se dokonce s lyžováním začalo. Sněhová pokrývka bude v průběhu dnešní noci klesat do nižších nadmořských výšek, zejména na Moravě. Studené počasí však razantně ukončí teplá fronta, která otevře brány pro teplé jihozápadní proudění. To přinese vysoká teploty zejména do vyšších poloh a do Čech. Na Moravě a ve Slezsku se pravděpodobně vytvoří inverze.

Ve vyšších hladinách atmosféry se oteplí přechodně i nad 10 °C, v Pošumaví se mohou teploty ojediněle dostat až k 16 °C, obyvatelé tohoto regionu tak budou moci odložit na chvíli zimní bundy a boty.

Příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu bude trvat od úterý až do soboty. Podle dnešních meteorologických výstupů by právě v sobotu měla přes Českou republiku přecházet studená fronta, která opět přetočí proudění na severozápadní a zimní počasí by se mohlo vrátit.

Synoptická situace nad středí evropou

Obr. 1 Příliv velmi teplého vzduchu bude vrcholit v sobotu nebo v pátek, pak bude přecházet studená fronta

Zdroj: wetterzentrale.de

Prudké oteplení však dá zabrat sněhové pokrývce na horách. Je velmi pravděpodobné, že Krušné hory a Šumava přijde o sníh zcela úplně i na hřebenech těchto pohoří. Severní pohraniční hory by mohly oblevu přestát, ale s velkou ztrátou.

Už v minulosti se často stávalo, že lyžařská střediska se unáhlila a vytvářela umělý sníh pro sezónu. Prudké oteplení pak připravilo vlekaře o veškeré zásoby a lyžařskou zimní sezóna začínala velkou ztrátou.

Letošní oteplení je sice výrazné, ale zdá se, že by nemuselo trvat tak dlouho. Další vývoj počasí je však velmi nejistý a předpověď budeme upřesňovat.

Autor: TD

 

frame-scrollup