Chladné severozápadní proudění

Chladné severozápadní proudění
07.09.2015
Víte co čekat od severozápadního proudění? Téměř vše, vyznačuje se totiž proměnlivým počasím s přeháňkami

Kolem tlakové výše nad Velkou Británií a tlakovou níží nad Ruskem k nám bude od severu až severozápadu proudit chladný a vlhký vzduch.

Přes den bude převládat proměnlivá oblačnost, místy dešťové přeháňky, které budou v horských oblastech četnější. Maximální denní teploty se budou pohybovat v rozmezí 13 až 18 °C a v 1000 m kolem 8 °C. Vítr bude mírný západní až severozápadní 3 až 7 m/s, v nárazech a na horách až 15 m/s.

V hladině 850 hPa (zhruba 1 300 m) se k nám dostane v noci chladná vzduchová hmota, kdy se teploty ve výšce budou pohybovat jen kolem 3 až 4 °C. Jedná se o první letošní “podzimní“ vpád studeného vzduchu.

Charakter severozápadního či severního proudění je v každém ročním období v podstatě stejný. Vyznačuje se proměnlivou oblačností. Tedy od skoro jasné až po zataženou oblohu se během dne může objevit cokoliv a k tomu se vyskytují přeháňky, v zimní polovině roku ve všech polohách i sněhové či smíšené. Více kupovité oblačnosti se objevuje v horských oblastech, kde se přechodně může jednat i o trvalejší srážky.  Pokud je proudění dynamické, objevují se místy i bouřky, v zimním období se může jednat o tzv. bouřky se sněžením. Tyto situace přináší poměrně hodně srážek na severní návětrné svahy Krkonoš nebo Jeseníků.  Záleží na tom, jak je silné proudění.  V letošním roce přišel vpád studeného vzduchu poměrně brzo, takže na severu se nestihlo naakumulovat tolik studeného vzduchu. Na záporné teploty v hladině 850 hPa si tedy ještě budeme muset pár týdnů počkat. I tak se však teploty v této hladině pohybují zhruba 5 °C pod normálem, než činní třicetiletý průměr. V dalších dnech však budou teploty opět pomalu stoupat.

Aktuální výskyt srážek. Aktuální výskyt oblačnosti. Dlouhodobá předpověď počasí

frame-scrollup