Chladné dny vystřídá oteplení

Chladné dny vystřídá oteplení
09.09.2015
Po chladném začátku září, se začne v příštích dnech pozvolna oteplovat a měli bychom si užít pozdního léta

Poslední dny jsou v České republice chladné. Maximální denní teploty se pohybují v rozmezí 14 až 18 °C a ty minimální klesají na některých místech při vyjasnění i pod 5 °C. Tlaková výše, která se nacházela nad Velkou Británii, se posouvá nad Skandinávii a kolem ní k nám bude od severovýchodu proudit stále chladnější vzduchová hmota. Zde však nebude setrvávat dlouho a oblast vysokého tlaku vzduchu by se měla postupně dostávat dále nad Rusko. Naproti tomu nad východním Atlantikem a západní Evropou se bude nacházet oblast nižšího tlaku vzduchu. Co to znamená pro počasí ve střední Evropě?

Chladné severovýchodní proudění se bude postupně měnit na jihovýchodní až jižní a to bude znamenat, že nad střední Evropou započne opět advekce teplého vzduchu z jižních šířek. V tuto chvíli jsou to zatím jen předpoklady, ale modely se na takovém průběhu poměrně dobře shodují.

Na přiloženém obrázku můžeme vidět tzv. modelové ensábly, které naznačují, že kolem 13. září by mělo opravdu dojít k oteplení ve vyšších hladinách atmosféry.  Také je zde však vidět, že po tomto datu jsou jednotlivé modely poněkud odlišné. Některé ensábly počítají s teplotou ve vyšších vrstvách přes 15 °C, některé však nepředpokládají ani 10 °C. V každém případě k oteplení zcela jistě dojde.

Na to jak moc bude oteplení výrazné, si však ještě budeme muset pár dní počkat. V žádném případě se však ještě nebude jednat o babí léto, jak by toto oteplení již někteří mohli nazývat. Přesnější výraz je léto pozdní. Nejedná se o nic výjimečného. Po ochlazení na začátku září se poměrně pravidelně mohou vrátit letní teploty. Uvidíme, jak se projeví letošní teplý rok i v tomto období.

V každém případě letošní září je zatím teplotně podprůměrné a první dekáda tohoto měsíce již tak i velmi pravděpodobně skončí.

modelové ensábly

Obr. 1: Jednotlivé modelové ensábly (www.wetterzentrale.de)

frame-scrollup