Česko se dočkalo větší sněhové nadílky, místy napadlo až 15 centimetrů sněhu

Česko se dočkalo větší sněhové nadílky, místy napadlo až 15 centimetrů sněhu
13.11.2017
V neděli a v noci na dnešek se především na západě Čech a ve vyšších nadmořských výškách objevilo sněžení. Místy napadlo 10 až 15 cm nového sněhu. Dnes nasněží hlavně v Beskydech, kalamita v příštích dnech nehrozí

Nedělní sněžení nezpůsobilo na českých silnicích vážnější komplikace, dnes ráno se ojediněle objevilo náledí nebo se řidiči museli vypořádat s rozbředlým sněhem. Na horách sněžení v kombinaci s nárazovým větrem vytvářelo sněhové jazyky. Silničáři díky včasnému zásahu zajistili sjízdnost všech hlavních komunikací, a i v horských oblastech bylo možné s opatrností projet místní komunikace automobilem. Dopravní nehody vzniklé v důsledku nepříznivého počasí nebyly vážné. 

Místy těžký, mokrý sníh neunesly větve stromů a povoláni museli být hasiči. Do pěti centimetrů sněhu napadlo na Šumavě a v Českém lese.
 
Od dnešních 11:00 vstupuje v platnost předpovědní výstražná informace na jevy náledí a nová sněhová pokrývky pro kraje Jihočeský, Karlovarský, Královehradecký, Liberecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský a Ústecký. Výstraha je vydána do zítřejších 9:00. Dnes bude trvaleji sněžit na východě Moravy v Beskydech, kde může spadnout až 10 cm nového sněhu. V Jeseníkách a dalších českých pohořích budou mít srážky spíše podobu deště. Na večer by měly přeháňky slábnout.

Nízky stupeň výstrahy ČHMÚ platí pro vybrané okresy České republiky
Obr.: Předpovědní výstražná informace na dnešní den
Zdroj: CHMI


V noci na úterý se teploty vzduchu budou pohybovat mezi 2 až -2 °C, při vyjasnění na západě našeho území mohou teploměry ukázat až -4 °C. Mokré povrchy silnic zde mohou namrzat a není vyloučená tvorba náledí. Jako chodci i řidiči dbejte zvýšené opatrnosti.
 
V úterý se bude počasí nést v podobném duchu. Očekává se polojasno až oblačno, na Moravě a ve Slezsku s ojedinělými přeháňkami, které budou nad 400 m sněhové. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 2 – 6 °C, na horách kolem nuly.

Poprašek sněhu na meteorologické stanici Šindelová dne 13. listopadu 2017
Obr.: Šindelová v Krušných horách (587 m n. m.), 13. listopadu v 11:30
Zdroj: webkamery ČHMÚ

Autor: SG

 

frame-scrollup