Česko bojuje s čerstvou sněhovou nadílkou

Česko bojuje s čerstvou sněhovou nadílkou
01.03.2016
Včera 29. 2. se zima zase přihlásila o slovo a dnes v tom místy vydatně pokračuje. Mnohé lokality ČR zaznamenaly nový sníh. Celou situaci posledních hodin si přiblížíme v dnešním článku.

Počasí od začátku týdne ovlivňuje výrazná tlaková níže, jejíž střed je právě nad Slovenskou republikou. Postupně se posouvá dále na severovýchod a v odpoledních hodinách to pocítíme i obyvatelé západu Čech, kdy se k nám začne od jihozápadu dostávat přechodně výběžek vyššího tlaku vzduchu a oblačnost se začne protrhávat. Po zadní straně tlakové výše se k nám dostává chladný vzduch ze severu a proto většina míst ČR hlásí teploty kolem nuly, či lehce nad nulou.

Dnes je sněžení nejintenzivnější v kraji Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském, kde napadne 5 - 15 cm nového sněhu, okres Frýdek-Místek očekává v polohách nad 600 metrů 10 - 25 cm nového sněhu. Beskydy se mohou těšit na přísun až 30 cm. Situace se bude komplikovat na večer, kdy teploty vzduchu budou padat pod 0 °C a mokré povrhy budou místy namrzat.

Ráno 29. 2. jsme mohli na stránkách ČHMÚ narazit na mapu sněhové pokrývky vztaženou k 7:00, kde se sníh akumulovat v podstatě jen v nejvyšších místech Česka. Krkonošská Labská bouda měřila až 1,05 metru sněhu, téměř o polovinu méně sněhu pak bylo na Luční boudě. Do top 3 se vešla ještě Beskydská Lysá hora s 46 cm sněhu.

 Výška sněhové pokrývky na konci února 2016
Obr.: Sněhová pokrývka 29. 2. v 7:00
Zdroj: ČHMÚ

Během včerejšího dne a noci se Česko ponořilo do sněhové pokrývky, která byla přerušena jen v oblasti. v Moravských úvalech, jižní Moravě, na Ostravsku a také v okolí Hradce Králové a na Pardubicku. Vysoké teploty včerejšího dne (okolo 3 - 6 °C) však způsobily rychlé tání mokrého sněhu v nižších oblastech. Dnes jsou již teploty o něco nižší, avšak stále se v některých teplejších lokalitách sníh akumuluje minimálně.

Výška sněhové pokrývky u nás 1. března 2016 
Obr.: Sněhová pokrývka 30. 1. v 7:00
Zdroj: ČHMÚ

A co se všechno nyní v Česku událo? Počasí donutilo například společnost ČEZ vyhlásit kalamitní stav ve Středních Čechách, kvůli přerušení vedení na mnoha místech. Sníh zasypal nejen silnice, ale zkomplikoval i dopravu na železnici. Nejvíce problémů způsobují hlavně popadané stromy, které se už zdárně daří během dneška odklízet. Přírodu sněžení také zaskočilo. Rozkvetlé stromy se ohýbají pod tíhou mokrého sněhu třeba na Petříně.

Rozkvetlé třešňové květy pod sněhem
Obr.: Rozkvetlé stromy na Petříně
Zdroj: František Vlček, MAFRA

Noc nám přinese další sněžení, které se vrátí i do Čech. Během noci bude na západ republiky přicházet opět oblačnost a tak většinu území zasáhne alespoň občasné sněžení. Výrazněji se sněhové úhrny projeví na východě Moravy a ve Slezsku. I zítra bude pokračovat dešťovo-sněhové počasí. Z počátku bude padat sníh nad 300 metrů, během dne pak až nad 800 m. Teploty budou poměrně vysoké mezi 3 - 7 °C, i na horách se mohou pohybovat nad nulou (kolem 1 °C).

Poprašek sněhu způsobil na silnicích kalamitu
Obr.: Některé stromy nápor mokrého sněhu nevydržely, Příbramsko (1. 3. 2016) .
Zdroj: ČTK

Autor: SG

frame-scrollup