Čerti a sněhová pokrývka

Čerti a sněhová pokrývka
05.12.2016
Na svatého Mikuláše jihne, nebo pršívá, málokdy zima držívá.

Do České republiky sice dorazilo mrazivé počasí, ale pokud nebydlíte ve vyšších až horských polohách, tak na výraznější sněhovou pokrývku můžete zapomenout.  Je absence sněhu v tomto období náhoda letošního roku nebo je to naprosto normální stav. Hned na začátek nám může napovědět následující pranostika pro toto období. ,,Na svatého Mikuláše jihne, nebo pršívá, málokdy zima držívá.“ Pranostika však ne vždy pravdu má, v tomto případě je však velmi trefná, jak dokáže následující tabulka se statistikou.

Sněhová pokrývka je analyzována ze čtyř profesionálních stanic ve velkých městech České republiky, naměřena vždy 5. prosince v 18. hodin a v naší statistice se jedná o 17letou klimatickou řadu.

Tabulka: Sněhová pokrývka na vybraných meteorologickcých stanicích 5. prosince

Výška sněhové pokrývky v jednotlivých lokalitách a letech

Z tabulky je jasně patrné, že v době, kdy chodí ulicemi čerti je sníh opravdovou vzácností. Sníh byl v tomto období nejčetnější v Brně, kde to bylo za posledních 17 let čtyřikrát. To je 24 % případů. V Ostravě to bylo třikrát, což znamená 18 % případů, v Pardubicích dvakrát, tedy 12 % případů a jen jedinkrát se stalo, že sníh ležel v tomto období v Praze.

Bylo to v roce 2010, kdy jsme zažili výjimečný začátek prosince. Minimální teploty se pohybovaly kolem -12 °C a maximální kolem -4 °C. Proudil k nám velmi studený vzduch od severu až severovýchodu a zároveň se k nám občas dostávala vlhkost z Jaderského moře, která zajistila sněhové srážky.  Zajímavostí tohoto prosince je to, že byl minimální rozdíl v nadmořské výšce. V Praze se sněhová pokrývka pohybovala kolem 20 cm a například v Peci pod Sněžkou to bylo 30 cm. Podobné to bylo i na Moravě, kde v Ostravě bylo 23 cm a na Lysé hoře 33 cm sněhu.

 

Autor: TD 

frame-scrollup