Čeká nás o hodinu kratší spánek, začíná letní čas
Na poslední březnovou neděli již tradičně připadá posunutí hodinových ručiček o jednu hodinu vpřed. Přesně minutu po 1:59 čas přeskočí na 3:00 a pro většinu z nás to znamená kratší spánek. Původně měla změna času přinést energetickou úsporu, především v podobě nižší potřeby svítit. Dnes se však na toto téma vedou nekončící diskuze. Kritici často hovoří i o nepříznivých účincích na lidské zdraví. Především děti a senioři mají s touto změnou největší problémy, jelikož dochází k vytržení z jejich pravidelného režimu.
Změna času se poprvé objevila už před první světovou válkou, na našem území se ručičky hodinek přetáčely až v době protektorátu. Poté nastala období s i bez letního času. Až v roce 1979 došlo k ustálení, přičemž letní čas začínal poslední neděli v březnu a trval přesně půl roku. V roce 1996 byl letní čas prodloužen ještě o jeden měsíc a dnes tak měníme čas i na konci října.
Zdroj: CBC
Změna času tak s sebou přináší problémy i benefity, ale mnohdy posunutí času vedlo i ke kuriózním situacím. Například v USA při verbování mužů do války ve Vietnamu využil jeden mladík svého datumu narození. Muž se narodil po půlnoci v den, kdy se zimní čas měnil na letní, ale v jeho domovském státě se datum narození zaznamenávalo podle středního času. Oficiálně se ale narodil o den dřív a službě v armádě se vyhnul. Změna času zmařila i jeden teroristický útok. V roce 1999 se v Palestině stále držel letní čas, zatímco v Izraeli se již ručičky hodin posunuli o hodinu zpět. Palestinští teroristi však svým spolupracovníkům nastavili čas výbuchu bomb o hodinu dříve, než jejich spolupracovníci čekali. Bomby tak vybuchly právě při jejich instalaci a místo civilistů zahynuli tři teroristé. Za přechod letního času opět na zimní se v USA strhl silný lobink výrobců sladkostí. Prodloužila se totiž doba koledování během svátku Halloween, kdy menší děti již nechodí koledovat po setmění. Podobný efekt mají i americké volby, kdy se předpokládá, že volič raději půjde volit za světla než po tmě. Přechod z letního času na zimní zase může vytvořit paradoxní situaci na porodních sálech. Pokud maminka rodí dvojčata a první se narodí např. 2:59 a druhé o 5 minut později, papírově se druhé narozené dítě stává starším. Jeho datum narození se zaznamená jako 2:04.
Zdroj: lapresse.ca
Ať už máte názor na letní čas jakýkoliv, dnes v noci Vám nezbývá nic jiného, než přetočit si hodiny.