Čeká nás nejstudenější týden této zimy

Čeká nás nejstudenější týden této zimy
03.02.2018
Ledový vzduch se přeci jen nakonec rozhodl navštívit Českou republiku.

Poslední lednové dny byly v České republice ve znamení téměř jarního počasí. Například v hlavním městě se místy teploty pohybovaly kolem 15 °C a zahraniční turisté museli rychle odkládat zimní čepice a bundy, které měli na toto období připraveno. Vždyť průměrná lednová teplota je záporná, ale letošní leden měl průměrnou teplotu, jako v březnu. Na letišti v Ostravě to bylo až 4,5 °C nad dlouhodým normálem. Jednalo se o jeden z nejteplejších lednů v historii.  Je až neuvěřitelné, že i přes takto teplý leden se i v nížinách objevily dny se sněhovou pokrývkou. 

Ledový vzduch se přeci jen nakonec rozhodl navštívit Českou republiku. Nad Skandinávii se spojila tlaková výše se Sibiřskou tlakovou výší, takže Atlantický oceán bude násilně zablokován jiným dominantním tlakovým útvarem. Po přední straně této výše k nám začne proudit velmi studený vzduch od severu.

Teplota vzduchu v hladině 850 hPa dne 6. únor 2018

Obr. Od severu k nám dorazí polární vzduchová hmota

Zdroj: wetterzentrale.de

Nejdříve noční teploty budou postupně na většině území klesat pod nulu a od příštího týdne i denní teploty zůstanou pod nulou. Pravděpodobně nás čeká menší série dnů, kdy nastanou tzv. ledové dny. Na tohle počasí jsme u nás čekali v podstatě celou zimu. Je velmi pravděpodobné, že promrzne i půda, takže příroda dostane stopku ve vegetačním vývoji, což je jedině dobře.  Horská střediska mají sice poměrně dobré sněhové podmínky, ale ne všude, takže tam, kde není dostatek sněhu, se může zítra začít se zasněžováním. Lyžařské areály si tak mohou vytvořit bohatou sněhovou zásobu do jara.

O něco hůře to však vypadá se srážkovou činností. Srážky budou spíše výjimečnou záležitostí. Je tedy otázka, zda se v nížinách vytvoří sněhová pokrývka. Dnes v noci, zítra a v pondělí jsou možné přeháňky, které mohou lokálně vytvořit poprašek nebo slabou sněhovou pokrývku. Příští týden se rýsuje nad Středomořím oblast nižšího tlaku vzduchu, takže se může stát, že od jihu dorazí na naše území nějaká srážková vlna. Zatím jsou však všechny modely na srážky spíše skoupí.

Autor: TD

frame-scrollup