Březen, za kamna vlezem

Březen, za kamna vlezem
01.03.2022
Název měsíce března je pravděpodobně odvozen od přírody a to od doby, kdy kvetou břízy. Ve starém římském kalendáři, byl březen prvním měsícem v roce. Slované také slavili nový rok v březnu v den jarní rovnodennosti, kdy jakože začínal nový život.

Název měsíce března je pravděpodobně odvozen od přírody a to od doby, kdy kvetou břízy. Ve starém římském kalendáři, byl březen prvním měsícem v roce. Slované také slavili nový rok v březnu v den jarní rovnodennosti, kdy jakože začínal nový život. 20. března nastává jarní rovnodennost, to znamená, že slunce překračuje světový rovník a přesouvá se na severní polokouli. Den začíná být delší než noc, takže se země více prohřeje a teploty se začínají razantněji zvyšovat.

Březnové počasí se vyznačuje proměnlivostí a během měsíce se ve většině let vyskytuje minimálně týden, kdy počasí má zimní ráz, jsou celodenní mrazy, z oblohy padá sníh a vytváří se krátkodobá sněhová pokrývka. Březen má zpravidla také minimálně týden teplého počasí, kdy převládá jasná až polojasná obloha a teplota během dne překoná 12 °C. Březen je tak měsícem, kdy se zima „pere“ s jarem o nadvládu nad počasím a až v dubnu jaro zvítězí.

Průměrná teplota se v březnu pohybuje okolo 3 °C, což je skoro o 4 °C více, než v únoru. Březen je prvním měsícem v roce, kdy se průměrná teplota vyskytuje nad nulou. Průměrný úhrn srážek dosahuje 35 mm (1 mm srážek se rovná 1 litru vody na m2). Což je jen nepatrně více než v únoru. Březen tak patří mezi měsíce s nejmenším úhrnem srážek, už v dubnu se množství srážek zvýší o 50 %.  Trvání slunečního svitu se pohybuje okolo 110 hodin za měsíc. Oproti únoru je nárůst slunečního svitu přibližně 60 hodin.

Z hlediska pranostik, je nejzajímavější svátek Řehoře a Josefa. Řehořské pranostiky jsou například tyto: Na svatého Řehoře, plave led do moře, čáp letí od moře, vlaštovka přes moře, žába hubu otevře. Na svatého Řehoře, líný sedlák, který neoře. Josefské pranostiky zastupuje: Svatý Josef přichází na led s pantokem. Svatý Josef naštípe dříví a Panna Maria zatopí. Svatý Josef s tváří milou končí zimu plnou.

Obecné pranostiky pro březen následují. Březen, za kamna vlezem. Březnové slunce má krátké ruce. Jestli březen kožich stáhl, duben by rád po něm sáhl. V březnu prach a v dubnu bláto – sedlákovi roste zlato. Kolik březnových mlh, tolik červencových lijáků.

frame-scrollup