Bouřky se suchem letos bojují statečně

Bouřky se suchem letos bojují statečně
18.06.2019
Nejméně srážek v těchto dnech spadlo na severovýchodě našeho území

Letošní první polovina roku se s tou loňskou nedá vůbec srovnávat. I přesto, že spoustu lidí naříká na sucho, tak letos je situaci objektivně lepší. Ve studních je více vody, potoky jsou opravdu potoky a vegetace má dostatek vláhy pro svůj růst. K této situaci výrazně přispěl vlhký a studený květen. Výpar byl téměř minimální a voda padala většinou ve vrstevnatých srážkách, pomalu a dlouho.

I přesto, že letoší červen útočí na nejteplejší červen v historii měření, tak silné a poměrně četné bouřky situaci zachraňuji. Na některých místech už spadlo přes 50 mm srážek a to máme ještě téměř polovinu měsíce před sebou.

Nejméně srážek v těchto dnech spadlo na severovýchodě našeho území, kde se bouřky vyskytovaly jen ojediněle. Ale tam bylo dostatek srážek v minulých měsících, takže je zde poměrně velká rezerva.

Když se podíváme na mapu Modelové vlhkosti půdy pod trávním porostem ve vrstvě 0-20 cm, tak zjistíme, že situace se výrazně zlepšila téměř na celém územím. Horší situace je ve středních Čechách a to zejména v té západní části, dále na jižní Moravě a izolovaná suchá oblast je i ve Slezsku kolem Opavy. Tam všude by si v následujících dnech měli přát bouřky, které se však na tuto skutečnost určitě ptát nebudou.

Obr. 1 Na většině území je vody pro vegetaci stále dost

Zdroj: chmi.cz

Bouřková činnost započne během zítřejšího dne a skončí až v průběhu soboty. Uvidíme, kde nakonec spadne nejvíce srážek.

Autor: TD

 

frame-scrollup