Bouřková oblaka, víte jak vznikají?

Bouřková oblaka, víte jak vznikají?
01.09.2015
Podívejte se na cestu, kterou musí urazit obyčejný mrak, než se z něj stane mrak bouřkový

SERIÁL: BOUŘKOVÁ OBLAKA
Díl 1. VZNIK

Bouřková oblaka jistě všichni známe. Každý z nás určitě zažil alespoň jednu bouřku. Nejdříve pocítíme studený příliv vzduchu, poté se odněkud přiženou ona zlověstná, tmavá oblaka, zatáhne se a následně můžeme pozorovat bleskové výboje doprovázené hromy. Ale známe bouřková oblaka opravdu tak dobře? Tento seriál vám nabídne pohled do zákulisí bouřek. Budete svědky toho, jak se z obyčejné oblačnosti, kterou pozorujeme denně, stane oblak, který co do velikosti a krásy snad nemá v této oblasti konkurenci. Budete tak mít možnost udělat si o tom, jak bouře vznikají, jak probíhá jejich vývoj a co je doprovází, přehled a příště už třeba odhalíte jejich přítomnost sami.

Na počátku každé bouře je oblak druhu cumulus. Je to obyčejný mrak, takový, jaký si každý z nás po vyslovení slova oblak, představí jako první. Oblaka tohoto druhu se nacházejí v nízkém patře a jsou tvořeny mikroskopickými kapičkami vody. Aby se z těchto oblaků stal oblak bouřkový, musí být splněna celá řada podmínek a to zejména správná teplota a tlak a dostatečně silné vzestupné proudění. Toto proudění pomůže oblaku v růstu do vyšších pater atmosféry a oblak s výrazným vertikálním vývojem pak nazýváme cumulus congestus.

Oblak druhu cumulus congestus je stále tvořen kapičkami vody, ovšem může vyrůst i do takových výšek, kdy se na vrcholku tohoto oblaku vytvoří jakási ledová čepička (tvořená mikroskopickými krystalky ledu), kterou odborně nazýváme pileus. Od chvíle, kdy se na oblaku utvoří pileus, hovoříme již o bouřkovém oblaku druhu cumulonimbus. Oblaka druhu cumulonimbus jsou konečnou fází vývoje oblaků druhu cumulus. Jakmile vzestupné proudění (které tento oblak vyhnalo až do nejvyšších vrstev troposféry) zanikne, je osud kumulonimbu zpečetěn. Převládne sestupné proudění a z oblaku začou vypadávat srážky v podobě deště, sněhu a krupobití.

Čím se oblak druhu cumulonimbus vyznačuje a jak ho v přírodě poznáme, o tom bude příští díl.

cumulonimbus

 

cumulonimbus 1

 

Autor: PH

 

Seriál: BOUŘKOVÁ OBLAKA

Díl 1. VZNIK, Díl 2. CHARAKTERISTIKA, Díl 3. DOPROVODNÁ OBLAKA, Díl 4. SUPERCELY, Díl 5. VZDUŠNÉ VÍRY, Díl 6. BLESKY, Díl 7. OSTATNÍ OBLAČNOST, Díl 8. ZÁNIK BOUŘE

frame-scrollup