Bouřková oblaka, doprovodná oblaka
SERIÁL: BOUŘKOVÁ OBLAKA
Díl 3. DOPROVODNÁ OBLAKA
V předchozích dílech jsme se dozvěděli, jak vznikají bouřková oblaka, čím jsou tato oblaka typická a nyní se podíváme na dva nejznámější druhy oblačnosti, které bouřkový oblak často doprovázejí.
Jako první si dnes představíme oblačnost, která bývá označována anglickým termínem shelf cloud. Shelf cloud vzniká na čele jedné nebo i více bouřkových buněk. Tvarem nám může připomínat límec nebo jakousi oblačnou vlnu. Shelf cloud jakoby šikmo vybíhá od povrchu země směrem nad bouři, ovšem dobře vyvinutý shelf cloud může vypadat i jako docela obyčejný oblačný pás. Je to oblak značné velikosti, který přináší značné ochlazení. Teplý vzduch je totiž okamžitě po styku s shelf cloudem unášen směrem vzhůru k bouři, zatímco za shelf cloudem již k zemi, spolu s vydatným deštěm, klesá vzduch ochlazený.
Ve spodní části tohoto oblaku lze pozorovat silné turbulence, které mají spolu se zemským povrchem zásadní vliv na tvar oblaku a neustále přeměňují jeho podobu. Tuto přeměnu můžeme snadno sledovat i pouhým okem. Často také můžeme zaznamenat rychlost pohybu tohoto oblaku, zvlášť tehdy, pohybuje-li se směrem k nám. Ocitneme-li se v blízkosti shelf cloudu, pocítíme nejprve studený vítr. Když se přes nás tento oblak přežene, býváme svědky výrazného ochlazení vzduchu, vypadávání srážek v podobě silného přívalového deště a někdy i bleskové aktivity. Na rozdíl od bouřkové kovadliny se tato oblaka pohybují tak nízko nad zemí, že se ve vzácných případech mohou téměř dotýkat zemského povrchu.
Dalším druhem doprovodné oblačnosti, o které se zde zmíním, patří (zejména, co se tvaru týče) k těm vůbec nejneobvyklejším - jedná se o oblaka druhu mammatus. Svým tvarem tato oblaka nejvíce připomínají ženská prsa, od kterých byl také odvozen jejich název. Tato oblaka vznikají ve spodní části kovadliny kumulonimbu, ovšem můžeme je pozorovat i u oblaků druhu cirrocumulus, altocumulus, altostratus a stratocumulus. Oblaka tohoto druhu lze spatřit jednak v podobě velkých vysutých oblouků (nacházíme-li se pod bouřkovým oblakem) anebo jako vcelku drobné výběžky z kovadliny vzdáleného kumulonimbu.
Na první pohled mohou sice vypadat trochu nebezpečně, ale ve skutečnosti jsou většinou znakem již zanikající bouře a jejich vznik (který stále není zcela objasněn) bývá spojován s převládajícím sestupným prouděním v kumulonimbu. Jde o poměrně často se vyskytující druh oblačnosti, ovšem ne vždy jsou tato oblaka dobře pozorovatelná a ne vždy jsou dobré podmínky k fotografování. Vůbec nejlepší situace nastává, když je slunce nízko nad obzorem a krásně nám tato oblaka nasvítí.
V příštím díle se zaměříme na supercely - bouře, které patří mezi přírodní extrémy.
Autor: PH
Seriál: BOUŘKOVÁ OBLAKA
Díl 1. VZNIK, Díl 2. CHARAKTERISTIKA, Díl 3. DOPROVODNÁ OBLAKA, Díl 4. SUPERCELY, Díl 5. VZDUŠNÉ VÍRY, Díl 6. BLESKY, Díl 7. OSTATNÍ OBLAČNOST, Díl 8. ZÁNIK BOUŘE