Bouřková oblaka, čím jsou charakteristické?

Bouřková oblaka, čím jsou charakteristické?
02.09.2015
Další díl ze seriálu Bouřková oblaka, tentokrát se podíváme na charakteristiku bouřkových oblaků

SERIÁL: BOUŘKOVÁ OBLAKA
Díl 2. CHARAKTERISTIKA


V předchozím díle jsme se dozvěděli, jak vznikají bouřková oblaka. V dnešním díle se seznámíme s tím, jak tato oblaka vypadají, co je pro ně typické a jak je spolehlivě poznáme.

Vůbec prvním vodítkem, o kterém se zde zmíním, je tvar. Tvar většiny oblak téměř vždy napomáhá ke spolehlivému určení jejich druhu a tedy až na pár výjimek lze oblaka určit jen podle tvaru. Oblak druhu cumulonimbus mezi tyto výjimky nepatří a tak nás jeho tvar často upozorní na to, že se možná právě blíží bouře. Pro bouřková oblaka druhu cumulonimbus je typický tvar kovadliny, která je seshora zploštělá. To je způsobeno tím, že oblak vystoupal až na hranici troposféry. Tato hranice se nazývá tropopauza a vzestupné proudění (pokud není extrémně silné) v ní většinou zaniká. Jen oblaka druhu cumulonimbus pronikají celou vrstvou troposféry.

tropopauza


Dalším typickým znakem těchto oblaků je jejich mohutnost. Tato oblaka nabývají takových rozměrů, že je lze pozorovat z uctivé vzdálenosti. Pokud bych tato oblaka měl k něčemu přirovnat, pak je přirovnám ke galaxiím. Ačkoliv jsou galaxie velmi vzdálené, můžeme je celkem snadno detailně pozorovat a to právě díky tomu, že dosahují tak ohromných rozměrů. Obdobné je to u kumulonimbů. Pokud tedy uvidíte oblak, který je nezvykle veliký, může se jednat o oblak bouřkový.

bouřkový mrak


Posledním znakem, o kterém bych se rád v tomto díle zmínil, je struktura těchto oblaků. Většina lidí si myslí, že oblaka jsou složena z vodní páry. To ale není pravda. Vodní pára je průhledná a tak ji na obloze nikdy neuvidíme. Většina oblaků je tvořena mikroskopickými kapičkami vody nebo ledovými krystalky. No a na kumulonimbech je zvláštní to, že se v nich vyskytují obě tato skupenství vody. Od chvíle, kdy se na kupovité oblačnosti (svou strukturou připomínající květák) utvoří pileus (ledová čepička), bude se na oblaku utvářet stále větší a větší kovadlina, tvořená výhradně ledovými krystalky. Oblačnost tvořenou ledovými krystalky od typické kupovité oblačnosti snadno poznáme díky její vláknité struktuře.

kumulonimbus


A právě tyto tři znaky patří k těm nejspolehlivějším vodítkům, podle kterých můžete snadno i vy rozeznat oblak bouřkový od jakéhokoli jiného oblaku.

V příštím díle se zaměříme na dva druhy doprovodné oblačnosti, které často bouřkové oblaky doprovází.

Autor: PH

 

Seriál: BOUŘKOVÁ OBLAKA

Díl 1. VZNIK, Díl 2. CHARAKTERISTIKA, Díl 3. DOPROVODNÁ OBLAKA, Díl 4. SUPERCELY, Díl 5. VZDUŠNÉ VÍRY, Díl 6. BLESKY, Díl 7. OSTATNÍ OBLAČNOST, Díl 8. ZÁNIK BOUŘE

frame-scrollup