Boj s mlhou a nízkou oblačností začíná

Boj s mlhou a nízkou oblačností začíná
27.10.2015
Tlaková výše se začíná usazovat nad východní Evropou a v dalších dnech by měla mohutnět. Pro střední Evropu to bude znamenat jižní až jihovýchodní proudění a ve vyšších hladinách atmosféry i teplý vzduch

Letos jsme ve střední Evropě na tzv. babí léto čekali marně. V době, kdy se u nás nejčastěji vyskytuje, se v Evropě roztáčela jedna tlaková níže za druhou, takže o krásném a relativně teplém počasí nemohla být ani řeč.

Situace, která přináší do České republiky babí léto, nastává v tomto týdnu, ale pro mnoho míst už může být pozdě. Deklinace Slunce je v těchto dnech -12 ° a stále klesá. Znamená to tedy, že Slunce ztrácí svou sílu a bude tomu tak až do 21. prosince, kdy deklinace začne pomalu opět směřovat vzhůru.

Tlaková výše se začíná usazovat nad východní Evropou a v dalších dnech by měla mohutnět. Pro střední Evropu to bude znamenat jižní až jihovýchodní proudění a ve vyšších hladinách atmosféry i teplý vzduch. V nižších polohách však daleko častěji bude hrozit inverzní charakter počasí. To se může projevit nízkou oblačnosti, mlhou a nižší teplotou než ve vyšších polohách.

synoptická předpověď
Obr. 1: Synoptická předpověď pro Evropu na 27. 10. 2015 12:00 UTC (CHMI.CZ)

Když už Slunce nestačí, tak pomáhá výraznější přízemní proudění.  To může přechodně inverzi narušit a slunečné i relativně teplé počasí se může objevit i v nižších polohách. Na horách by však v následujících dnech mělo být ve většině případů slunečno a teplo.

Předpovědět rozpuštění mlhy nebo nízké oblačnosti je celkem složitá záležitost, protože zde může rozhodovat spoustu mikroklimatických faktorů včetně nadmořské výšky. Často se tak může stát, že i v jednom městě panuje celý den naprosto rozdílné počasí. V nižších částech města může být zataženo s mrholením, s teplotami kolem 5 °C a jen o několik desítek metrů výše je jasno s teplotou kolem 12 °C.

Zcela jistě však můžeme v tomto týdnu doporučit výlety do vyšších a horských poloh.

Autor: TD


frame-scrollup