Bečva i další české řeky se začínají zklidňovat, hrozba povodně je odvrácena

Bečva i další české řeky se začínají zklidňovat, hrozba povodně je odvrácena
29.04.2017
Včera obyvatelé v povodí Bečvy zažily krušné chvíle. Zaplaveno bylo sportovní hřiště, uzavírali se silnice a hasiči měli plné ruce práce. Na Slovensku jsou hlášeny dvě oběti.

Obyvatelům severu Moravy vykreslila včera Bečva mnoho vrásek na čele. Došlo například k zaplavení hřiště v Ústí a místní hlavní komunikace na Hranice byla odříznuta. „Už máme vystěhované šatny. Voda pořád stoupá, branka je do jedné třetiny pod vodou. Hrát se určitě nebude,“ prozradil ústecký trenér Radim Žingor v rozhovoru s Hranickým deníkem. V Teplicích nad Bečvou byl dokonce chvíli vyhlášen III. povodňový stupeň, ale nyní už hladina toku bezpečně klesá a prozatím se drží na I. stupni. Stejně tak Přerov je již mimo ohrožení, avšak zde nebyla situace tak vyhrocená. Maximum vodní hladiny bylo zlomeno v brzkých ranních hodinách, avšak hodnota 5 metrů je díky výraznému zkapacitnění Bečvy v okolí města zanedbatelná. Hranice drželi pohotovost do pozdních hodin, během dne již zasedala povodňová komise a celá situace byla podrobně monitorována. V ohrožení však nebyla obydlí, ale místní kurty či zahrádkářské kolonie. V pátek večer uvedl starosta města Jiří Kudláček pro Hranický deník následující: „Jsme na centimetry od obslužné komunikace, takže od toho, jestli budou škody nebo ne, nás dělí tak dvacet centimetrů“. Aktuálně je druhý povodňový stav hlášen na stanici v Dluhonicích, nicméně i zde voda klesá. Třetí povodňový stupeň byl pak vyhlášen i na Ostravsku v Polanči, ale i zde se voda uklidnila.

Vysoká voda na řece Bečvě
Obr.: Bečva v Hranicích 28. dubna 2017 odpoledne
Zdroj: Deník / Liba Mátlová

Bohužel ze Slovenska přišla smutná zpráva o smrti seniora, který přečkával povodeň v autě. Šedesátiletý muž pocházel z obce Ochodnica (okres Kysucké Nové Mesto). Událost se stala na severu Slovenska, kdy v pátek večer chtěli dva muži projet přes místní potok. Avšak vůz začala voda unášet, spolujezdec stačil vyskočit a zachytit se o strom u břehu, starší muž zůstal ve voze uvězněn. Tělo bez známek života bylo nalezeno dle televize TA3 až dnes dopoledne. O život prišel i muž (56) z okresu Bytča

V oblasti Kysúc se rozvodnily vodní toky a zaplavily i auta
Obr.: Automobil strhla voda z komunikace, řidič přišel o život (okres Kysucké Nové Mesto)
Zdroj: Kysucký večerník

Autor: SG

frame-scrollup