Bartoloměj svatý, odpoledne krátí

Bartoloměj svatý, odpoledne krátí
24.08.2015
"Od svatého Bartoloměje, slunce již tolik nehřeje" Dny se rychle zkracují, teploty klesají, léto pomalu ale jistě končí

Svátek Bartoloměje je v lidové meteorologii považován za přelom mezi létem a podzimem. "Od svatého Bartoloměje, slunce již tolik nehřeje". Pranostiky si všímají začátku prudkého poklesu průměrných denních teplot vzduchu, který nastává na konci srpna, vždyť už v září se na nejvyšších vrcholcích hor může vyskytnout i sněžení. 

"Bartoloměj svatý, odpoledne krátí" Slunce již nevystupuje na své pouti po obloze tak vysoko jako před měsícem a ač se nám to líbí nebo ne, noc začne mít za necelý měsíc převahu. Dny se v tomto období zkracují velmi rychle, okolo 5-ti minut za den.

"Pěkně-li o Bartoloměji, na pěkný podzim máme naději". Počasí během září a října, se vyznačuje spíše poklidnějším charakterem. Oproti létu, kdy se poměrně často vyskytují vedra, přívalové srážky, bouřky spojené se silným větrem, krupobití atd., tak právě září a říjen patří mezi měsíce klidnější, vždyť velkou část tohoto období, se často vyskytuje "babí léto".

"Sucho na Bartoloměje, mrazivé zimy naděje. Svatý Bartoloměj zavádí mraky a činí konec bouřkám. Po Bartoloměji studený rosy, nechoďte ráno bosi."

Nedá se nic dělat, léto pomalu, ale jistě končí a ještě máme před sebou několik slunečných a teplých dní prázdnin, které zanedlouho skončí. Možná by se k dnešnímu dni hodila i pranostika "Po svatém Bartoloměji, školáci se smějí", která by brala v potaz skutečnost, že většina dětí se raduje z končících prázdnin a už se nemohou dočkat návratu do školních lavic.

Aktuální výskyt srážek. Aktuální výskyt oblačnosti. Dlouhodobá předpověď počasí

frame-scrollup