Babí léto k nám přijde z jihozápadu

Babí léto k nám přijde z jihozápadu
02.10.2018
Počasí nad střední Evropou by se mělo začít uklidňovat a nás začne ovlivňovat tlaková výše.

Ještě pár dnů budeme muset vydržet chladné a nevlídné počasí, které k nám přichází od severozápadu. V posledních dnech jsme zaznamenali několik teplotních rekordů a po velmi teplém létě jsme měli jeden z nechladnějších konců září. Vše však nasvědčuje tomu, že počasí nad střední Evropou by se mělo začít uklidňovat a nás začne ovlivňovat tlaková výše. Důležité však je, že tato výše se bude přesouvat nad východní Evropu a po její zadní straně k nám začne proudit teplý vzduch z jihu.

Právě na jihu je totiž zásoba tepla enormní. Západní středomoří má teplotu moří kolem 25 °C. Tento vzduch se postupně začne dostávat i nad střední Evropu. Je však jasné, že bude postupně transformován, takže teploty budou o něco nižší. I tak by jsme se mohli postupně dočkat teploty přes 20 °C.

Obr. Teplota moře v západním Středomoří, odkud k nám bude proudit teplý vzduch

Zdroj: meteociel.fr

Zároveň se nad západní Evropou bude udržovat oblast s nízkým tlakem. Tím ještě zesílí příliv teplého vzduchu. Vzhledem k tomu, že už je říjen, tak je však nutné sledovat i nízkou oblačnost, která se postupně začne hlásit o slovo. Při nízké oblačnosti by jsme si totiž mohli o babím létě nechat jen zdát. Dobrá zpráva je však ta, že v první dekádě října je Slunce ještě dostatečně silné na to, aby nízkou oblačnost v ranních hodinách rozpustila. Všechny tyto kombinace tedy vedou k tomu, že od pátku se můžeme těšit na babí léto. Kdo má ekologický dům, který dobře pracuju se zbytkovým teplem, tak by ještě nemusel zahajovat topnou sezónu. Přes den se totiž teplo může akumulovat a noci nebudou tak chladné, jako v posledních dnech. Ve většině případů se však už topí.

Autor: TD

frame-scrollup