Atlantik příští týden bude dominovat

Atlantik příští týden bude dominovat
09.07.2016
Voda v Atlantiku je letos poměrně studená, takže je logické, že pokud právě z této oblasti k nám bude proudit vzduch, tak bude chladný.

Nepříjemná zpráva, pro ty, kteří na příští týden mají naplánovanou dovolenou. Do Evropy vtrhne velmi studený vzduch od severozápadu a teploty budou velmi nízké. Přitom začátek týdne začne tropickými teplotami.

Již několikrát jsme vás informovali o tom, že letošní léto je hodně nestabilní a že do počasí ve střední Evropě promlouvá často Atlantický oceán. Vždy však na pomoc přišel výběžek vyššího tlaku vzduchu od jihozápadu, který způsoboval ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Do této chvíle tak byl boj mezi pevninou a oceánem poměrně vyrovnaný, ale od pondělí se situace výrazně změní. Ještě v pondělí bude vrcholit ve střední Evropě příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu, takže maximální teploty mohou stoupat až k 35 °C. Již v odpoledních hodinách však bude přecházet od západu studená fronta, která otevře brány oceánskému proudění.  Voda v Atlantiku je letos poměrně studená, takže je logické, že pokud právě z této oblasti k nám bude proudit vzduch, tak bude chladný.

V následujících dnech dojde k teplé a následně studené vlně

Obr. 1 Předpoklad teplot v hladině 850 hPa a srážek nad územím České republiky

Zdroj: wetterzentrale.de

Pravděpodobně ještě v úterý bude bojovat teplý vzduch na Moravě a ve Slezsku, ale od středy do soboty se očekává, že příliv chladného a vlhkého vzduchu od severozápadu bude sílit. Podle dnešních předpovědí to dokonce vypadá, že se výrazně ochladí i v centrálním Středomoří.  Stabilně teplé počasí by tak mohlo být přechodně narušeno. Zde se však situace může ještě změnit, protože Jaderské moře dokáže tyto výtoky studeného vzduchu v tomto období celkem snadno odrážet.

Nestabilní počasí vlivem vzduchu z oblasti středomoří

Obr. 2 Předpoklad teplot v hladině 850 hPa a srážek nad centrálním Středomořím

Zdroj:wetterzentrale.de

My v České republice zde však žádné teplé moře nemáme, takže teplo nám zajistí jen paprsky Slunce. Ty nás mohou přechodně ohřívat, ale díky chladnější vzduchové hmotě se bude tvořit kupovitá oblačnost s přeháňkami.  Jak se léto bude vyvíjet dál, ještě není jisté. Je však pravděpodobné, že po velmi studené periodě se opět začne oteplovat. 

Autor: TD

frame-scrollup