Atlantik je aktivnější

Atlantik je aktivnější
12.11.2015
Střední Evropa se dostala do západního proudění, počasí ovlivňují časté frontální systémy, počasí je s velkou oblačností a se srážkami

V posledních několika měsících aktivita tlakových níží nad Atlantikem byla poněkud slabší. Nad střední Evropou se často tvořila tlaková výše nebo nás ovlivňovaly tlakové níže nad Středomořím. Frontální zóna od západu byla často vychýlena daleko na sever Evropy.

Tento týden se však střední Evropa dostala do západního proudění a jednotlivé frontální systémy přecházejí jižněji. To znamená sice zvětšenou oblačnost, občasné srážky a silnější vítr, ale zároveň se rozrušila teplotní inverze, takže se výrazně oteplilo i v nížinách. Za teplou frontou, která přes naše území přecházela z pondělí na úterý, k nám pronikal velmi teplý vzduch od jihozápadu.

Vysoká minima i maxima

Mnoho obyvatel bylo překvapeno velmi vysokými minimálními teploty, které se tento týden vyskytovaly. Ty se v úterý a ve středu pohybovaly mezi 10 až 15 °C. Nejvyšší minimální teplota byla v úterý zaznamenána v Praze - Klementinu, kde teplota klesla na 14,8 °C. Maximální teploty stoupaly až k 20 °C. V úterý 10. listopadu bylo v Dyjákovicích naměřeno 20,8 °C. Na řadě míst padaly teplotní rekordy.

V jižní Evropě letní teploty

Na některých místech v jižní Evropě se v úterý dokonce vyskytovaly letní dny, tedy dny kdy maximální teplota překročila 25 °C. V Cordobě ve Španělsku bylo naměřeno 26,9 °C, v Lamie v Řecku dokonce 27,2 °C.  Ještě teplejší den byl v Evropě zaznamenán v neděli 8. listopadu, kde na severu Španělska, v Santaderu, bylo naměřeno 30,0 °C, což je už tropická hodnota.

Na Sněžce orkán

Silné západní až jihozápadní proudění se projevilo zejména v horských oblastech. Konkrétně na Sněžce byl naměřen v úterý náraz větru 45 m/s. Takto silný vítr nazýváme již orkánem.

Výrazněji ochladit by se mělo v průběhu víkendu, kdy k nám pronikne studený vzduch ze severozápadu. Na horách se mohou objevit sněhové vločky. Ochlazení však nebude mít dlouhého trvání, protože příští týden k nám pronikne opět teplý vzduch od jihozápadu.

ensábly GFS
Obr. 1: Ensábly jednotlivých modelů GFS (wetterzentrale.de)

Autor: TD


frame-scrollup