Arktického mořského ledu bylo v lednu nejméně v historii

Arktického mořského ledu bylo v lednu nejméně v historii
05.02.2016
Leden 2016 byl v Arktidě mimořádně teplý. Průměrná teplota vzduchu zhruba v 700 m nad povrchem byla téměř o 8 °C vyšší, než činí průměr.

Nejméně lednového mořského ledu v Arktidě v historii

Mořský led v Arktidě, který se měří pomocí satelitů, byl v letošním lednu na svém historickém minimu. Zásluhu na tom mají velmi vysoké teploty vzduchu nad Severním ledovým oceánem a silná záporná fáze Arktické oscilace (AO).

Množství arktického ledu v letošním roce a letech minulých

Obr. 1 Přehled mořského arktického ledu

Zdroj: nsidc.org

 

Leden 2016 byl v Arktidě mimořádně teplý. Průměrná teplota vzduchu zhruba v 700 m nad povrchem byla téměř o 8 °C vyšší, než činí průměr. Takto neobvykle vysoké teploty vzduchu pravděpodobně souvisí s chováním AO.  Zatímco AO byla v kladné fázi celý podzim a prosinec, tak v lednu došlo k propadu na hodnoty až k -5. V druhé polovině ledna došlo opět k přepnutí do pozitivní fáze.

Anomálie teplot od normálu v lednu 2016 nad severním pólem

Obr. 2 Odchylky teplot nad severním pólem v lednu 2016

Zdroj: nsidc.org

 

Mnoho vědců svádí takto vysoké teploty na silné El Niño, nicméně v Arktidě je větší hráč právě Arktická oscilace.  Kombinace El Niña a AO se stane předmětem výzkumu.

Výrazně ledový vzduch daleko od Evropy

Arktida sice zaznamenala extrémně teplý leden, ale to neznamená, že by zde nebyla zima. Naopak pro dobrou zimu na severní polokouli byly karty rozdány dobře. Evropa však dostala “Černého Petra“ Ledový vzduch se ze severního pólu začal vylévat nad severní Ameriku a na Sibiř. Naopak do Evropy přišla teplá hmota z jihozápadu a ledový vzduch, který by zajistil stabilnější zimu, během jednoho týdne doslova zmizel. Situaci zmírňují pouze chladnější epizody, které přinášejí přechodnou sněhovou pokrývku.

Stabilnější zima panuje v polohách nad 1000 m n. m., v Alpách pak od 1500 m n. m.  Zde by v následujících dnech na některých místech mohlo napadnout 50 až 100 cm nového sněhu. Naopak v nižších polohách v Rakousku, Maďarsku, Slovensku ale i Česku teploty mohou v neděli vystoupit až k 15 °C. Takové teplo by mělo být spojeno se silným jižním až jihovýchodním větrem.

Srážky nad evropou 16. února 2016

Obr. 3 Přehled srážek, převládající proudění a očekávaná teplota v neděli 7. 2. 2016

Zdroj: wetterzentrale.de

 

Zdroj: http://nsidc.org/arcticseaicenews/2016/02/january-hits-new-record-low-in-the-arctic/

 

Autor: TD

frame-scrollup