AMS - Klenot ČHMÚ

AMS - Klenot ČHMÚ
04.07.2016
Data z automatických meteorologických stanic, která někteří mohou znát pod zkratkou AMS, jsou v posledních deseti letech velmi často využívána v meteorologii, klimatologii, ale i hydrologii.

Meteorologie patří mezi obory, kde se velmi utahují finanční kohoutky. Profesionální síť pozorovatelů již na terénních stanicích neprovádí nepřetržitý provoz. Pracuje se zde jen od šesté hodiny ranní do desáté večerní, a pak jde pozorovatel domů nebo jde spát. Takových stanic v České republice neustálé přibývá a profesionálních pozorovatelů ubývá. Nepřetržitý provoz tak zůstává pouze na letištích nebo na různých observatořích.

Když pozorovatel nepracuje, tak za něho práci vykonává tzv. automat. Ten měří veškeré meteorologické údaje a dokáže dokonce vytvořit i zprávu Synop, která se posílá každou hodinu. Tyto automaty však mají jedno úskalí. Nejsou schopny zaznamenávat některé meteorologické jevy. Pokud se tedy v nočních hodinách díváte na počasí z různých stanic, tak se například nedozvíte, že na stanici je silná bouřka. Automat vygeneruje pouze silný déšť či přeháňku.

Nahrazování pozorovatelů automaty není příznivý trend pro meteorologii ani pro klimatologii, ale má to i svou pozitivní stránku. Automaty totiž zahušťují místa po celé České republice. Data z automatických stanic, které někteří mohou znát pod zkratkou AMS, jsou v posledních deseti letech velmi často využívány v meteorologii, klimatologii, ale i hydrologii.

V meteorologii můžete sledovat aktuální teplotu, maximální a minimální teplotu, směr a rychlost větru nebo spad srážek.

V klimatologii se tyto data používají pro různé statistiky a dělají se podrobné analýzy. Čím hustší je síť stanic, tak tím podrobněji budeme znát naše klima.

Hydrolog zase z AMS získává podrobné srážky, dokonce i po 10 minutových intervalech, takže je schopný vydávat s předstihem různé výstrahy na povodně atd.

Česká republika doplňuje tyto data ještě vizuálním pohledem z webových kamer. A v tom jsme unikátní ve světě. Žádná meteorologická instituce nemá tak dokonale zahuštěné území těmito profesionální kamerami, jako Česká republika.

Mezi klady Českého hydrometeorologického ústavu patří i velmi dobrý vztah s dobrovolnými pozorovateli, kteří se starají o stanice a v zimě například měří sněhovou pokrývku.

Meteorologické stanice na území jihomoravského kraje

Obr. 1 Mapa stanic v Jihomoravském kraji

Zdroj: chmi.cz

Autor: TD

frame-scrollup