A zase ty Vánoce...

A zase ty Vánoce...
18.12.2018
Pokud je někde šance na bílé Vánoce, tak je to na Moravě, kde se oceánské proudění přeci jen prosazuje pomaleji. I tak se však bavíme o maximálně 30% šanci.

Už ani ne týden chybí do začátku letošního Vánoc. Světýlek na domech každý den přibývá, od středních poloh evidujeme téměř v celé České republice sněhovou pokrývku a v nížinách je alespoň zamrzlo. Bohužel toto zimní počasí už opět čeká brzký konec a kdy jindy než těšně před Vánoci. Jak už jsme naznačovali v předchozím článku, tak letošní Vánoce budou opět teplé a na blátě.

První oteplení k nám dorazí již z pátka na sobotu, kdy přes nás bude přecházet výrazný frontální systém. Na něm může, zejména na Moravě, napadnout až 10 cm nového sněhu, který však v průběhu soboty bude rychle tát.

Další oteplení nás čeká přímo na Štědrý den, kdy přes nás bude přecházet výrazná teplá fronta a dešťové srážky se objeví i v nejvyššího horských polohách.  Osa proudění bude spíše jihozápadní, takže k nám přivane teplejší oceánský vzduch.

Obr. 1 V současné chvíli vychází nejvyšší teploty na Štědrý večer, kdy by se průměry v hladině 850 hPa měly dostat vysoko nad nulu.

Zdroj: wetterzentrale.de

Další svátky Vánoční jsou v tuto chvíli poněkud nejisté. Zatímco model z USA očekává, že ochlazení přijde až po Vánocích, tak model z Evropy očekává pozvolné ochlazování už v průběhu 25. prosince.

Možná si říkáte, jak je to možné, že ani letos Vánoce na sněhu nevyjdou. Bohužel v žádném období v roce nenajdete takovou pravidelnost v ataku oceánského proudění. I přesto, že klima je velmi dynamické, tak se v období Vánoc vše nastartuje pro teplý výpad Atlantiku, který všechny šance na bílé Vánoce smaže. Pokud je někde šance na bílé Vánoce, tak je to na Moravě, kde se oceánské proudění přeci jen prosazuje pomaleji. I tak se však bavíme o maximálně 30% šanci.

Autor: TD

frame-scrollup