Soumrakové jevy - Seriál Optické jevy v atmosféře

Soumrakové jevy - Seriál Optické jevy v atmosféře
13.10.2015
Dnes se dozvíte více informací o jevech, které lze při dobré viditelnosti spatřit i dvakrát denně.

Seriál: Optické jevy v atmosféře
Díl 6. Soumrakové jevy


Vítám vás u šestého dílu tohoto seriálu o atmosférických optických jevech. Dnes se dozvíte více informací o jevech, které lze při dobré viditelnosti spatřit i dvakrát denně. Minule jsme hovořili o krepuskulárních paprscích a dnes (a zítra) ještě některé soumrakové jevy doplníme.

Nejprve k tomu, jaké druhy soumraku existují. Jsou celkem tři druhy soumraku, které se dělí podle toho, jak nízko pod obzorem se slunce nachází.

•    Občanský soumrak nastává ihned po západu nebo před východem slunce. Trvá průměrně 40 minut, přičemž během roku dochází ke zkracování nebo prodloužení soumraku o pět minut. Lze při něm pozorovat jen nejjasnější objekty noční oblohy (Měsíc a planety).


•    Nautický soumrak nastává přibližně po 40 minutách a lze při něm pozorovat první hvězdy kdysi tolik potřebné k určování polohy na moři - proto nautický.

•    Astronomický soumrak pak nastává pouze tehdy, je-li slunce méně než 18° pod obzorem. Je zajímavé, že tento druh soumraku u nás v období letního slunovratu vůbec nenastává, protože se slunce tak nízko pod horizontem (po dobu asi čtyř týdnu) vůbec neocitne.

Pár minut po západu slunce (tedy během občanského soumraku) lze na obloze pozorovat dva poměrně zajímavé jevy. Pokud jste se někdy dívali na západ nebo východ slunce a později se podívali i na opačnou stranu, určitě jste je zahlédli. Tyto dva jevy se nazývají Zemský stín a Venušin pás.

Stín Země se na obloze promítá nízko nad obzor na opačné straně, než na které se nachází slunce. Lze jej pozorovat poměrně krátce ráno, než vyjde slunce anebo večer, po západu slunce. Projevuje se jako tmavý pás na obloze velmi blízko k horizontu, ovšem postupně nabývá na velikosti.

Zemský stín
Snímek Zemského stínu

Než slunce vyjde nebo se při západu ponoří hlouběji, lze na stejné světové straně pozorovat jiný soumrakový jev - Venušin pás. Ten se projevuje naopak jako světlý, narůžovělý pás táhnoucí se nad Zemským stínem. Venušin pás vzniká odrazem světla od vycházejícího nebo naopak zapadajícího slunce, které jsou kvůli zemské atmosféře zbarveny do červena.

Venušin pás
Snímek Venušina pásu s, také mírně načervenalým, vycházejícím Měsícem

Máte nějaké vlastní snímky výrazných soumrakových jevů? Pošlete nám je na naši facebook stránku a my je vložíme do speciálního alba!
V příštím díle se zaměříme na poslední soumrakový jev - noční svítící oblaka.

Seriál: Optické jevy v atmosféře

Díl 1. Úvod, Díl 2. Duha, Díl 3. Irizace oblaků, Díl 4. Koróna, Díl 5. Krepuskulární paprsky, Tyndallův jev a zelený paprsek

 

Autor: PH

frame-scrollup