Tichomořský ostrov odpadků pokrývá milióny čtverečních kilometrů. Vědci s ním začínají bojovat

Tichomořský ostrov odpadků pokrývá milióny čtverečních kilometrů. Vědci s ním začínají bojovat
03.11.2018
Odborníci odhadují, že ostrov odpadků v Pacifiku obsahuje masu plastů o hmotnosti 142 tisíců tun. V září byl na oceán vypuštěn plovák pracující na jeho odstranění. Nyní se objevují první výsledky. Jak je tato mise úspěšná?

V září tohoto roku byl uskutečněn nejvýznamnější krok holandského neziskového projektu, který se snaží bojovat s odpadky v Tichomoří. Ačkoliv bychom mohli geograficky přiřadit odpadkový ostrov k Severní Americe, pravdou je, že smetí se sem dostalo ze všech koutů světa. I z tohoto důvodu se tento problém řeší globálně. Vědci z různých univerzit se již několikrát pokusili co nejefektivněji odpad v oceánu vyřešit. Komplikací je však celá řada od bezchybné funkčnosti, přes eliminaci nebezpečí pro mořské živočichy až po cenu a životnost samotného zařízení. Nyní to vypadá, že Tichý oceán začíná brázdit vyhovující konstrukce, do které se vkládají velké naděje.    


Obr.: Odhadovaná poloha ostrovu odpadků 
Zdroj:http://nurdles.weebly.com

Pasivní systém skládající se z plovoucí série 4 ramen, sestrojen do tvaru podkovy, pluje pomalu po hladině oceánu. V hloubce se pak nachází závěsná bariéra vychytávající i drobnější kousky plastů (tzv. mikroplasty). Pohybem plováku dochází k tvorbě proudu, který strhává plující odpad do centra konstrukce, zde je pak trvale zachycen.


Obr.: Návrh celého systému
Zdroj: USA Today

Aktuálně probíhají v podstatě první testy, které přímo v akci přinášejí výsledky o množství odvedeného odpadu za určitý čas. Tým 11 vědců a inženýrů vypustil svůj přístroj 8. září a nepřetržitě fungoval 14 dní. Poté byl přístroj převezen do ohniska ostrova odpadků a opět došlo k monitoringu jeho funkčnosti. Zatím vše vypadá velmi nadějně a konstrukce se dokázala úspěšně vypořádat i s vlnami o výšce 3,5 metru a větrem o rychlosti 55 km/h. Brzy ji čeká významnější zátěž v podobě zimních cyklón.


Zdroj: © Martin Klimek/USA TODAY

Dle prvních zpráv se očekává, že na moře v roce 2020 vyrazí flotila čítající minimálně šedesátku těchto plováků. Tento počet by se mohl vypořádat s miliony kilogramů plastových odpadků. Odhaduje se, že společně odstraní asi 50 % odpadků během 5 let. Sesbíraný odpad pak bude postupně loďmi odvezen na pevninu, kde dojde k jeho recyklaci. Uskutečněním této mise se naplní už 23 let staré plány na boj s plujícím odpadem.  

frame-scrollup