Pranostiky na konci dubna

Pranostiky na konci dubna
22.04.2016
V následujících dnech nás čeká obrat povětrnostní situace o 180 stupňů. Očekávají se ranní mrazíky a ve vyšších polohách i nasněží. A co nám praví o příštích dnech pranostiky našich předků? Překvapivě dokáží poměrně dobře vystihnout dění ke konci dubna. Více v našem dnešním článku

 

Zítra slaví jmeniny Vojtěch, v tomto období začínají kvést švestky, i proto se říká: „Při svatém Vojtěchu dělává trn květem útěchu,“ ale pozor: „Prší-li na svatého Vojtěcha, neurodí se švestky.“ To stejné platí i o dalším ovoci, jelikož se praví: „Když na Vojtěch prší, nebude ovoce.“ Bohužel zítra na nás opravdu čekají deště, které se vyskytnou na většině území. Úrodě ovocných stromů budou k nepřízni i ranní mrazíky, které nás neminou na přelomu týdne.

Zasněžený keř, který už částečně kvete
Zdroj: chinatouradvisors.com

Hned o den později 24. 4. slaví svátek Jiří. K tomuto datu se váže celá řada pranostik. Snad tou nejznámější je: „Na sv. Jiří vylézají hadi a štíři.“ V těchto dnech si ještě snad chvíli pobudou ve svých úkrytech, jelikož nás zaskočí chladné počasí. Přesně jak praví tato pranostika: „Jiří a Marek – mrazem nás zalek.“ Dokonce se říká, že: „Kolik mrazů do sv. Jiří, tolik ještě do sv. Václava (28. 9.).“ Ale abychom nepropadali panice, tvrdí se: „Mrazy neuškodí, co po sv. Jiřím chodí.“ Navíc „Na svatého Jiří když prší, nejsou na stromech žádné vlky (plané výhony).“ Dalším povzbuzením nám může být pranostika: „Když je na svatého Jiří mráz, bude i pod křovím oves,“ tedy snad se dočkáme alespoň velké úrody polních plodin. Další pranostiky pak výborně vystihují situaci dalších dní, tedy: „Před Jiřím sucho, po něm mokro,“ nebo „Je-li na svatého Jiří krásně, bude po něm jistě ošklivo,“ či „O svatém Jiří krásně-li a teplo, následuje nepříjemná a mokrá povětrnost.“ Bohužel se vyplní i pranostika: „Hřmí-li před Jiřím, bude sníh po něm.“ Bouřek jsme si užili minulý týden a nyní nás opravdu ve vyšších nadmořských výškách čeká nová sněhová pokrývka. Ochlazení po bouřkových situacích dosvědčuje i pranostika: „Přijde-li před Jiřím bouře, bude dlouho za kamny dobře.“ Pranostiky i zdůrazňují přísun srážek, které můžeme nyní očekávat: „Ondřej mosty staví, Jiří je odplaví.“ Prý pokud: „Pršelo-li před svatým Jiřím, bude po něm ještě více pršet“ a navíc: „Jak hluboko před svatým Jiřím vyschne, tak zase dlouho po něm namokne.“

Narcisy pod sněhem a trochu přimrzlé
Zdroj: pixabay.com

Svatý Marek (25. 4.) pokračuje v trendu vyšších srážkových úhrnů, dokonce: „Svatého Marka deštivo - sedm týdnů blátivo.“ Další pranostika praví: „Po teplém Marku se často ochlazuje.“ Snad i proto se naši předci ještě před chladnějším a vlhčím obdobím snažili obstarat svou obživu: „Na svatého Marka, brambor plná řádka“

Pokud Vám počasí příštích dnů dělá vrásky na čele, musíte jen doufat, že do 28. dubna se počasí umoudří a začne se znovu oteplovat. Jelikož „. Mrzne-li na svatého Vitala, mrzne ještě 40 dní,“ což určitě není příjemná vyhlídka.

Květy třešní jsou pravým poslem vrcholícího jara a konce zimy

Autor: SG

frame-scrollup