Podmořští roboti budou v Antarktidě měřit změny klimatu

Podmořští roboti budou v Antarktidě měřit změny klimatu
30.01.2018
Vědci z Washingtonské univerzity posílají speciálně sestrojené roboty do Antarktidy. Jejich mise by měla být tou nejdelší v tomto regionu.

Je to hazard za 2 miliony dolarů, avšak vědci jsou nuceni tento risk podniknout. Cílem studie je získat rozsáhlá data o rychlosti úbytku ledu, a tím umožnit predikci o zdvihu mořské hladiny. Roboti byli navrhnuti tak, aby se dokázali samostatně pohybovat a v případě potřeby i adekvátně manévrovat. Samostatné podvodní stroje se pohybují pomocí změn tlaku a mohou tak vystoupat až na vodní hladinu, kde předají získané informace. Bohužel stále není využitá technologie bez chybičky a může se stát, že se robot bude chtít vynořit v místě, kde hladinu tvoří led. Výzkumníci proto počítají i s možností, že se některé přístroje nevrátí. Pro tým je tato ztráta však minimální v porovnání, jak cenná data mohou získat. 

Podmořští roboti jsou budoucností v průzkumu moří a oceánů v příštích letech
Obr.: Návrh výzkumného stroje
Zdroj: University of Washington

Ledoborce s přístroji putovaly přes Nový Zéland až do Antarktidy, kde mají být uvedeny do provozu. Jejich baterie by měly fungovat nejméně rok. Jejich úkolem je sběr data o salinitě, teplotě, obsahu kyslíku a optických vlastnostech mořské vody. Zatím však nikdo neví, jak se roboti skutečně osvědčí. Pár dní budou testováni na pobřeží a poté budou vyslány do akce. Výzkum bude probíhat především v okolí ostrova Pine na západě Antarktidy. Právě v této oblasti dochází k poměrně rychlému tání ledovce a v minulém roce se zde odlomil masivní ledový blok.

Bedny s vědeckým vybavením na palubě lodi miřící na průzkum severních oblastí
Obr.: Přeprava robotů po moři
Zdroj: © Courtesy Pierre Dutrieux

Vzrůst hladiny oceánů a moří je klíčový poznatek pro lidskou civilizaci, která přežívá na pobřeží. Prozatím neexistují přesné prognózy navýšení. Odhady pro rok 2100 se pohybují v rozmezí 30 až 200 cm.  Jedním z důvodů nepřesných predikcí je poměrně krátká časová řada dostupných studií. Relevantnější data se objevují až od roku 1990. V této době dokázali vědci blíže specifikovat příčiny nárůstu, úbytku či stabilizace ledovců. 

Prozatím práce probíhaly na základě analýzy vrtů v ledovci. Tato metoda je však velmi drahá, technicky náročná a časově omezená. V posledních letech se začínají hojněji využívat drony, která však provádějí pouze snímkování povrchu.  Roboti se tak zdají jako ideální řešení. Uvidíme, s jakými poznatky přijdou.

frame-scrollup