Nad Evropou začíná letní cirkulace

Nad Evropou začíná letní cirkulace
16.05.2017
Ve čtvrtek dokonce není vyloučeno, že ojediněle dojde k atakování první letošní tropické třicítky.

To co jsme vyhlíželi v dubnu se dostavilo v polovině května. Zimní cirkulaci postupně nahrazuje letní tlakové pole, které by mělo zajistit začátek letošního léta.

Zimní cirkulace se vyznačuje velkým tlakovým gradientem a vysokými rozdíly v tlaku vzduchu. Tlakové níže se často prohlubují a tlakové výše mohou mohutnět do extrémních rozměrů.

Závan zimy 16. ledna 1999 v synoptické situaci

Obr. 1 Příklad zimní situace nad Evropou

Zdroj: wetterzentrale.de

Synoptická situace v létě roku 2005

Obr. 2 Příklad letní situace nad Evropou

Zdroj: wetterzentrale.de

Letní cirkulace se naopak vyznačuje menším tlakovým gradientem a tlakové níže nejsou tak prohloubeny. V oblasti vysokého tlaku vzduchu se tlak pohybuje nejčastěji kolem 1030 hPa.

Díky velkému slunečnímu záření se aktivní povrch nad Evropou prohřívá a léto se prakticky vyrábí samo. Mezi některými meteorology se synoptickému letnímu poli někdy říká bahno. Vše je však na první pohled celkem zrádné. Ačkoliv se na první pohled nic výrazné nad Evropou neděje, tak díky teplé labilní hmotě se i v nevýrazné synoptické situaci mohou vyskytovat velmi silné bouře.

My si však na to pravé nevýrazné tlakové pole ještě počkáme, protože v následujících dnech budeme spíše v oblasti vysokého tlaku vzduchu. To znamená, že se můžeme těšit na pravé letní dny.

Již zítra se teplota na některých místech v Čechách dostane nad 25 °C. Ve čtvrtek dokonce není vyloučeno, že ojediněle dojde k atakování první letošní tropické třicítky. Největší šance bude pravděpodobně ve středních Čechách. V pátek už se v Čechách bude vyskytovat studená fronta, takže zatímco na Moravě bude pravý letní den, zejména v západních Čechách již mohou hrozit silné bouřky.

Studená fronta by se měla o víkendu nad střední Evropou vlnit, takže je poněkud těžké odhadovat další předpověď.

Jen připomeňme že letních dnů je zatím více v Čechách než na Moravě. Mohou za to především advekce teplého vzduchu spíše do západních částí našeho území.

Autor: TD

 

frame-scrollup