Počasí radar

Sledujte aktuální vývoj počasí v ČR na radaru. Máme k dispozici radarové snímky s přehledem srážek nad celou Českou republikou i Evropou.

Data jsou převzata ze stránek radar.bourky.cz, kterou provozuje Český hydrometerologický ústav.

Data jsou čerpána ze sat24.com.

Radar je založen na funkci zpětného rozptylu mikrovln na vodních kapkách a ledových krystalcích ve srážkách a oblačnosti, kdy vysílač generuje velmi krátké vysokoenergetické pulsy elektromagnetického vlnění, které jsou anténou vyzařovány do atmosféry v podobě úzkého svazku. Část takto vyzářené energie se od srážek ale i od terénu či letadel zpětně rozptýlí (odrazí)a je zpětně zachycena anténou a přijata přijímačem radaru. Poloha cíle se určuje podle polohy antény, tedy dle azimutu (orientovaný úhel), elevace (výškový úhel) a podle času mezi vysláním a příjmem pulsu. Měření se skládají z 10 až 20 otáček antény v azimut s proměnnou elevací a tato měření jsou opakovaná co 5 až 15 minut.

Radarovou síť s názvem CZRAD provozuje na našem území Český hydrometeorologický ústav, který provozuje 2 meteorologické radary. Ve středních Čechách je radar umístěn v lokalitě Brdy, v nadmořské výšce 860 m, který je v provozu od roku 2000. Sleduje prostor v maximální vzdálenosti 256 km a výšce do 14 km, tedy celé Čechy, západní Moravu a přesahuje nad území sousedních států. Na střední Moravě je radar umístěn v lokalitě Skalky u Protivanova v nadmořské výšce 730 m, který je v provozu od roku 1995. Sleduje prostor v maximální vzdálenosti 260 km a výšce do 14 km, tedy celou Moravu, Slezsko a kromě západu i celé Čechy s přesahem nad území sousedních států.

frame-scrollup