Meteorologie v praxi - počasí v médiích

Meteorologie v praxi - počasí v médiích
25.08.2016
Profesionální předpověď počasí můžete získat pouze v České televizi a v Českém rozhlase.

V našem dalším článku ze seriálu Meteorologie v praxi se zaměříme na meteorologii v médiích. Tuto meteorologii zná určitě každý, ale spousty lidí si velmi často plete zdroje, odkud může čerpat věrohodné informace o počasí.

Mezi základní mediální sdělovací prostředky patří televize a rádia. Profesionální předpověď počasí můžete získat pouze v České televizi a v Českém rozhlase. Zde připravují předpovědi profesionální vystudovaní meteorologové, kteří z numerických modelů jsou schopni udělat velmi přesnou předpověď. Většinou se tato předpověď shoduje i s oficiální předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu. V ostatních televizích a rádiích se většinou využívá komerční firmy, které se snaží vytvářet svou vlastní předpověď počasí. Například televize Nova má své rosničky pouze, jako prostředníky. Moderátorky dostanou do ruky papír s textem, který se naučí nebo ho jednoduše přečtou ze čtecí kamery. Bohužel tyto moderátorky počasí vůbec nerozumí, takže se někdy může stát, že slyšíte i nesmyslné fráze.

Podobné je to i na internetu. Například Novinky.cz přebírají informace hned ze dvou zdrojů. Prvním zdrojem je Český hydrometeorologický ústav, který tomuto portálu poskytuje dlouhodobé statistické předpovědi nebo výhledy. O jejich smyslu jsme již psali článek. Další společnost, která na těchto stránkách může zveřejňovat své články je Meteopress. V této firmě působí asi nejznámější žena v oboru počasí, paní Dagmar Honsová. Tuto ženu můžete vidět ve zpravodajství na Nově, slyšet v některých rádiích a nebo číst její články na internetu či v novinách. Profesionálním meteorologům paní Honsová leží hodně v žaludku, protože její odbornost je minimální a i přesto dokáže vydávat předpovědi na měsíce dopředu.

Samozřejmě tyto zprávy jsou absolutně nepřesné a kazí už tak pochroumaný dojem meteorologů v Čechách. Když se pak nestane to, co paní Honsová čekala, tak veřejné mínění svede vinu na meteorology. Pokud tedy sledujete předpovědi počasí na internetu, v novinách nebo v televizi, tak si hodně hlídejte zdroj informací. Možná se vám pak předpovědi budou zdát o něco přesnější.

 

Autor: TD

frame-scrollup