Pranostiky v půli června

Pranostiky v půli června
15.06.2017
Červen právě překonal svou první polovinu a jak by měla dle našich předků ta druhá vypadat? Pojďme se na to podívat.

Dnes má svátek Vít, který si na nás přichystal několik pranostik. Nejprve potěšíme naše zemědělce „Pohoda na svatého Víta, to dobrota na žita.“ Naopak déšť by mohl pokazit náladu pivovarům, traduje se: „Prší-li na svatého Víta, jest úrodný rok, ale žádný ječmen.“ Většinou svatý Vít přinášel srážky, neboť se říkávalo: „Svatý Vít dává trávě pít.“ V tomto roce však nespadne ani kapka.

Svatý Teodor se svými atributy
Obr.: Svatý Vít od Mistra Teodorika

V pondělí nás očekávají světci s nezvyklými jmény. „Svatí Gervázi a Protázi po loukách kopce sena rozhází.“ Podobně pak vyznívá: „Na Gervase a Protaze posečeš seno nejsnáze, suché-li domů odvézt chceš, do Jana si pospěš.“ Pokud by se měl 19. června náhodou objevit déšť, přetrvával by déle jak měsíc: „Prší-li na svatého Gervase a Protaze, po čtyřicet dní se deštivé počasí ukáže.“ Nicméně déšť se naštěstí nepředpokládá. O sečení trávy se také zmiňuje o dva dny později svatý Alois: „Na svatého Aloise, poseč louku neboj se.“ A teplé i slunečné počasí se očekává i 23. června: „Na svatou Agripinu odpočívej jenom ve stínu.“

Sušená sena pod hradem Trosky na dobové malbě
Obr.: Sušení sena pod Troskami -  Vít Skála

Pondělí 24. června je zasvěceno svatému Janu. A ten vítá léto s otevřenou náručí: „Na svatého Jána otvírá se k létu brána,“ či „Od svatého Jana Křtitele běží slunce k zimě a léto k horku.“ Možné srážky by nepřály úrodě: „Déšť na svatého Jana Křtitele, nenasbíráš ořechů do věrtele,“ O kvalitě žní se bude právě rozhodovat v těchto dnech: „Do Jana Křtitele nechval ječmene.“  Pokud by přece jenom zapršelo nebude to nic hrozného neboť: „Prší-li na Jana Křtitele, pršívá tři dni celé, je-li bez deště, bude pěkně ještě.“ Zemědělci by měli i naslouchat ptactvu: „Nekuká-li kukačka před svatým Janem, bude neúrodný rok.“ Dále se říká: „Před svatým Janem modli se o déšť, po něm přijde bez říkání.“ Deště se však nedočkáme, bude-li vát z jihu: „Panuje-li okolo svatého Jana jižní neb jihozápadní vítr, dlužno denně čekati déšť, neboť ten čas jsou pléště v horkém pásmu.“ Velmi zajímavá je i poslední pranostika: „Radši čerta než hřib před svatým Janem viděti, to se stele k hladu,“ tedy k neúrodě.

Dobový obraz křtícího svatého Jana Křtitele
Obr.: Jan Křtitel - Leonardo da Vinci

Autor: SG

frame-scrollup