10 míst na světě s nejvyšší pravděpodobností výskytu polárních září

10 míst na světě s nejvyšší pravděpodobností výskytu polárních září
07.02.2017
Za polárními zářemi se musíme vypravit k pomyslným vrcholům naší planety. Nicméně nenechte zmást zavádějícím označením tohoto jedinečného fenomén. Polární záře se konkrétně na pólech vyskytuje mnohem méně než u polárního kruhu. Pojďme si shrnout 10 míst naší planety, kde je pravděpodobnost aurory borealis nejvyšší.

1) Necelé 2° jižně od polárního kruhu naleznete na mapě Reykjavík – hlavní město Islandu, které je zároveň nejseverněji položené hlavní město na světě. Asi 80 % populace Islandu žije právě v okolí Reykjavíku. Odlehlost a vysoká zeměpisná šířka předurčily lokalitu k výborným podmínkám pro pozorování aurory. Island je všeobecně mezi turisty velmi populární pro jeho zachovalou a divokou přírodu. Možnost pozorování polární záře je další lákavý bonus pro mnohé návštěvníky.

2) Na Islandu ještě chvíli zůstaneme, jen se přesuneme do městečka Borgarnes na západním pobřeží ostrova, které je domovem asi 1 800 lidí. Nádherná krajina v kombinaci s klidnou atmosférou vytváří magické místo pro pozorování aurory.

Polární záře nad Islandem focena z mola
Obr.: Polární záře v Borgarnes
Zdroj: CNN.com

3) Předposledním islandským zástupcem je městečko Saudarkrokur. I když jsou polární záře v delším časovém horizontu nepředvídatelné, v této oblasti je přece jenom pravděpodobnost o něco vyšší.

4) Dalšího kandidáta na seznamu nalezneme na Aljašce. Městečko Fairbanks leží ve střední části tohoto amerického státu, který oproti zbytku USA připomíná úplně jiný svět. Navíc je zde nejvyšší naděje na sledování přírodní světelné show na území Spojených států.

Snímek polární záře viděný nad severní evropou
Obr.: Polární záře nad Fairbanks
Zdroj: Youtube

5) Nedaleko městečka Fairbanks se nachází kanadské teritorium Yukon. Řídce osídlený, extrémně chladný region nabízí skvělé podmínky pro vychutnávání polární záře.  

6) Ostrov Skye patřící Skotsku je pravým místem pro pozorování projevů slunečního větru v ionosféře na Britských ostrovech. Podle astronomů je navíc možné, že v příštích letech již polární záři nebude možné z této lokality pozorovat. Stane se tak nejspíše v polovině 21. století.

Polární záře nad majákem
Obr.: Polární záře nad ostrovem Skye
Zdroj: Andy Stables

7) Ačkoliv Skandinávie je chladná od listopadu do března, turisti ji musí milovat. Laponsko jen tento fakt potvrzuje. Finsko je obecně velmi výbornou lokalitou, kde se oblouk aurory nachází velmi často.

8) V tomto seznamu nemůže samozřejmě chybět souostroví Špicberků.  Jedna z nejseverněji obydlených oblastí své obyvatele odměňuje snad nejkrásnějšími a nejlépe vyvinutými polárními zářemi.

Násdherná a výrazná polární záře na Špicberkách
Obr.: Polární záře na Špicberkách
Zdroj: ARA.cz

9) Faerské ostrovy jsou souostrovím v severním Atlantickém oceánu na jihozápadním okraji Norského moře patřící administrativně pod Dánsko. Zachovalost území vytváří jedny z nejkrásnějších podmínek pro sledování aurory.

10) Tam, kde jsme náš žebříček začali, tam i skončíme. Islandské Akureyri je označováno za hlavní město severní části této země. Přístavní město nabízí mnohé. Menší zahlcení turisty, ale zároveň příznivé podmínky řadí toto město na vrchol seznamu nejoblíbenějších lokalit.

Nádherný snímek polární záře nad severním obzorem
Obr.: Akureyri
Zdroj: Northern lights Iceland

Autor: SG

frame-scrollup