Kde pravidelně prší ryby? V Hondurasu

Kde pravidelně prší ryby? V Hondurasu
17.07.2017
Stát Honduras leží ve Střední Americe a je domovem 8 milionů lidí. Tato země je známá především vývozem kávy, banánů a palmového oleje. Avšak děje se zde i jeden zajímavý jev.

Život v malé komunitě La Unión na předměstí farmářského města Yoro není jednoduchý. Severní oblast státu Honduras trpí chudobou, pracovní místa jsou velmi vzácná a obyvatelé žijí ve velmi skromných příbytcích. Ale i na tomto místě se občas dějí úžasné věci, díky čemuž se mohou místní cítit velmi výjimečně.

Dle jejich slov z nebe prší ryby. Děje se tak každý rok neméně jednou, ale většinou se tento fenomén objeví několikrát za sezónu. Speciální déšť očekávají na přelomu jaro – léto. V tomto období panují vhodné podmínky pro vznik silných přízemních větrů po prudkém kolmém nárazu vzduchu o zemský povrch (tzv. downpour) a samozřejmě i tropických bouří, při kterých se jen málokdo odváží vyjít ven. Poté co se obloha vyjasní, lidé vycházejí ze svých domovů a často se nestačí divit. Mnozí však na nic nečekají a s košíkem ruce procházejí svou vesnici. Na zemi se v blátě valí stovky malých, stříbrně zbarvených ryb. Pro některé je to jediná příležitost v roce, kdy mohou ochutnat mořské plody, a získat tak cenný přísun proteinu.

Obyvatelé Hondurasu
Obr.: Místní z předměstí La Unión
Zdroj: © Adriana Zehbrauskas for The New York Times

„Je to zázrak,“ popisuje zemědělec Lucio Pérez (45 let), který zde žije už 17 let. „Vnímáme to jako požehnání od Boha.“ I přesto, že již slyšel různé vědecké teorie, stále věří, že pro tento jev není vysvětlení. Starší usedlíci potvrzují, že ryby zde prší z nebe po celé generace. Občas se však poloha rybí nadílky změní. Dle některých sem ryby přinesly modlitby katolického misionáře ze Španělska. Manuel de Jesús Subirana zde působil v 19. století, přičemž se usilovně snažil odvrátit hlad a chudobu v oblasti. Krátce po jeho smrti se začal objevovat tento „rybí“ déšť.

Jaká jsou vědecká vysvětlení? Jednou z možností je rostoucí hladina moře při intenzivních deštích, kdy se dokáží ryby dostat na pevninu, po opadnutí vody setrvají na místě. Další variantou může být vynesení větší hmoty vody do atmosféry (včetně ryb), která může být odnesena i 50 km daleko. Tento jev by opravdu mohl být popsán jako pršení ryb. Avšak stále chybí rozluštit otázku, proč ryby vždy zasáhnou oblast Yoro.

„Je to tajemství známé jen našemu Pánu,“ říká pastor Audelia Hernández Gonzalez a místní s ním jeho víru sdílí. Bližší výzkum prozatím chybí.

Obyvatelé Hondurasu jsou velmi chudí
Obr.: Místní z předměstí La Unión
Zdroj: © Adriana Zehbrauskas for The New York Times

Autor: SG

frame-scrollup