Noční svítící oblaka

Noční svítící oblaka
14.10.2015
Oblaka vznikají v mezosféře ve výšce asi 80 km nad povrchem - tedy mnohem výše, než jakákoli jiná oblaka

Seriál: Optické jevy v atmosféře
Díl 7. Noční svítící oblaka


Vítám vás u sedmého dílu tohoto seriálu o atmosférických optických jevech. Dnes se dozvíte více informací o jevu, který lze z Česka pozorovat jen v létě a to ještě docela vzácně. Jsou to noční svítící oblaka.

Noční svítící oblaka (dále jen NLC) byla objeveny celkem nedávno. První záznam o této zvláštní oblačnosti pochází z roku 1885 a dodnes není jejich vznik přesně objasněn. NLC oblaka vznikají v mezosféře ve výšce asi 80 km nad povrchem - tedy mnohem výše, než jakákoli jiná oblaka.


noční svítící oblaka
By Martin Koitmäe (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

Sezóna NLC oblak začíná v červnu a končí na začátku srpna. I tak se ale ne vždy objeví. Pokud je chcete vidět nebo fotografovat, můžete se na ně připravit a za soumraku, když jsou vhodně nasvíceny sluncem, začít s pozorováním. V minulém díle jsme soumrak rozdělili na 3 druhy podle toho, jak nízko pod obzorem se nachází slunce. NLC oblaka lze spatřit během nautického soumraku. Nautický soumrak nastává přibližně po 40 minutách od západu slunce. Ideální je, vydat se na pozorování NLC oblak během západu slunce a v intervalu od desáté do jedenácté hodiny se pak pozorně dívat nad severní horizont. Pokud budete mít štěstí, uvidíte stříbřitá oblaka nad severním obzorem. Je dobré si někdy i přivstat a zkusit tato oblaka na obloze najít před východem slunce.

Struktura NLC oblak je velmi podobná oblačnosti cirrus. Je to dáno zejména tím, že jak cirrus, tak i NLC oblaka se pravděpodobně skládají z ledových krystalků. Oblaka cirrus jsou ale v nočních hodinách výrazně tmavší než noční svítící oblaka. Ta, protože se nacházejí mnohem výš v atmosféře, jsou v té době ozařována slunečními paprsky, a tak je můžeme pozorovat.

Nejlépe jsou tato oblaka pozorovatelná více na sever - například ve Švédsku. Obloha jimi pak doslova září.

NLC

By Kevin Cho (Kee Pil Cho) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Máte nějaké vlastní snímky výrazných NLC oblaků? Pošlete nám je na naši facebook stránku a my je vložíme do speciálního alba!


V příštím díle se zaměříme na optický jev, který je v Česku pozorován jen velice zřídka, ale přesto se může objevit - polární záře.

 

Seriál: Optické jevy v atmosféře

Díl 1. Úvod, Díl 2. Duha, Díl 3. Irizace oblaků, Díl 4. Koróna, Díl 5. Krepuskulární paprsky, Tyndallův jev a zelený paprsek, Díl 6. Soumrakové jevy

Autor: PH

frame-scrollup