Mořský led v Arktidě netaje tak rychle

Mořský led v Arktidě netaje tak rychle
25.05.2017
Je jasné, že mořského ledu v Arktidě ubývá, ale zatím nehrozí, aby led vymizel úplně.

Arktida se i letošní zimu stala terčem sledování klimatických změn. Právě tam se změny projevují nejvíce. Jistě si pamatujete, jak jsme vás informovali, že v Arktidě zažívají velmi teplou zimu. Průměrné teploty tam byly někdy i o 12 °C vyšší, než je dlouhodobý průměr. Reagoval na to mořský led, který narůstal nejpomaleji v historii.

Vědcům, kteří to vidí s naší planetou velmi špatně a předpovídají rychlejší globální oteplování, se říká “alarmisté“. Právě tato část vědecké skupiny varovala veřejnost, že letos na konci léta se může stát, že mořský led zcela roztaje a poprvé v historii bude tato část země bez ledu. To pak spustí dominový efekt a celý klimatický systém se zhroutí.

Množství arktického ledu v posledních deseti letech

Obr. Mořský led v Arktidě za posledních několik let

Zdroj: NOAA

Při pohledu na aktuální grafy však vidíme zcela něco jiného. Světle modrá čára značí opravdu pomalé zalednění, ale během několika týdnů se mořský led dostal opět do čísel, které zaznamenáváme v posledních letech. Naopak díky velmi studenému jaru došlo ještě k jeho narůstání. Co to tedy znamená?

Klima v Arktidě je velmi složité a dělat závěry po prvních týdnech zimy či podzimu je velmi zbytečné. Na úbytku ledu je závislé především jarní a letní počasí. V roce 2012, který můžete vidět na grafu přerušovanou čárou, se v Arktidě vyskytovalo mnoho hlubokých tlakových níží. Tyto tlakové níže nasávaly velmi teplý vzduch z Evropy, Ameriky či Asie a ještě k tomu přinášely velmi silný vítr. Tento vítr narušil izolaci ledu a ten pak odtával daleko rychleji.

I po roce 2012 jsme mohli vidět články, které vytvářely negativní atmosféru kolem ledu v Arktidě. Mluvilo se o tom, že do pár let bude Arktida v létě bez mořského ledu.

Je jasné, že mořského ledu v Arktidě ubývá, ale zatím nehrozí, aby led vymizel úplně.

Autor: TD

 

frame-scrollup