El Niňo se možná brzy vrátí

El Niňo se možná brzy vrátí
11.02.2017
Pokud by se opravdu znovu obnovilo El Niňo, zamotalo by to opět klimatologům hlavy, protože se čekalo, že El Niňo se více jak tři roky na planetě neobnoví.

Není to tak dlouho, co v Tichém oceánu skončilo velmi silné EL Niňo, které jak už víme, napáchalo velké škody napříč celým světem. Obecně můžeme říci, že výrazně oteplilo globální klima a rok 2016 patřil mezi nejteplejší roky v historii. Po El Niňu započala záporná fáze, kterou možná znáte někteří pod pojmem La Niňa.

Jev La Niňa, v překladu znamená holčička. Nejedná se i nikterak mediálně známy jev, ale i tato anomálie dokáže způsobovat extrémní počasí. La Niňa většinou nastupuje do dvou roků od El Niňa a vyznačuje se v podstatě extrémním projevem normálního stavu.

El Niňo a La Niňo sleduje index, který se v angličtině jmenuje Oceanic Niňo Index, se zkratkou ONI. Zobrazuje se v kladných a záporných odchylkách teploty vody v Tichém oceánu. Když je odchylka výrazněji kladná, nastává stav El Niňo, naopak když je výrazně záporná, tak je to stav La Niňa.

Podle aktuálních informací se ONI index pohybuje v lehkých záporných číslech. Během jara by však mělo docházet k oteplování vod v Tichém oceánu a některé modely dokonce očekávají, že ještě v první polovině letošního roku dojde k obnovení El Niňa.

Graf modelu Enso Plume

Obr.1 Fáze ONI podle různých klimatických modelů pro následující tři měsíce

Zdroj: RI/CNC

Jak vidí odchylky jednotlivé modely, můžete vidět na následujícím obrázku, který se snaží naznačit možný vývoj v následujících třech měsících. Pokud by se opravdu znovu obnovilo El Niňo, zamotalo by to opět klimatologům hlavy, protože se čekalo, že El Niňo se více jak tři roky na planetě neobnoví.

El Niňo do určité míry ovlivňuje počasí i v České republice. Zatím však bylo prokázáno pouze pravidlo, že když je silné El Niňo, tak je ve střední Evropě slabší zima a naopak při slabších verzích La Niňo jsou zimy ve střední Evropě silnější a stabilnější.

Autor: TD

frame-scrollup